Teknoloji

.git GitHub ve GitLab Nedir? Ne için Kullanılır? Yazılım Alanında Ne Değer Taşır?

Özellikle bilişim sektörünün yazılım dalında iş fırsatı kollayıp kariyerini bu alanda ilerletmek isteyenler çoğunlukla iş ilanlarının en alt satırında “.git kullanabilen” ibaresiyle karşılaşır. Github ve GitLab ise özellikle bu alandaki öğrencilerin projeleri için kaynak olarak kullandıkları websiteleridir. Ancak profesyonel bilişim sektöründe bunlar çok farklı amaçlar için kullanılır. GitHub ve GitLab .git’e bağlı sistemler olduğu için biz konuya .git ile başlayalım.

.git Nedir?

.git bir versiyon yönetim sistemidir. Herkes tarafından bilindiği üzere yazılım dünyası kod satırları ve dosyalar ve klasörler workspace’ler olarak giderek genişliyor. Bir yazılım projesi hangi programlama diliyle kodlanırsa kodlansın klase edilmeye ve versiyonlandırılmaya ihtiyaç duyuyor. Çoğu kez son kullanıcı olarak da denk geliriz uygulamaların versiyonlarına v1.7 , v3.9 vs. Versiyon sistemi yazılımcıya şunu sağlar: Projenin yazarı veya yazarları yaptıklıkları değişiklikleri, eklemeleri, çıkarmaları bir versiyon olarak .git sistemini kurdukları dizinde sisteme bildirirler. “.git” bunları klase eder ve yazılımcının yükünü hafifletir.

.git kullanarak;

  • Nerede ne değişiklik yaptığınızı rahatlıkla görebilirsiniz.
  • Proje versiyonunu bildirirken versiyona notlar ekleyip kendi dilinizle neler yaptığınızı ekleyebilirsiniz.
  • .git sisteminde versiyonları listeleyip windows’taki sistem geri yükleme gibi istediğininz versiyonu geri getirebilirsiniz
  • Birden fazla kişi projeyi rahatlıkla ve herhangi bir karışma olmadan geliştirebilir.

Özellikle büyük firmalar .git versiyon yönetim sistemini bu son maddeden dolayı şart olarak koşarlar. Nitekim .git sistemi bir yazılımcının en mühim yol arkadaşlarından biridir. Öğrenmesi ise de çok kolaydır.

 

GitHub ve GitLab nedir?

Bu iki sistemde .git ile entegre olmuş online depolardır. Yani siz .git sistemini kurduğunuz proje dizinini bu depolardan alacağınız referans remote adresleriyle entegre ettiğinizde projenizi online aleme taşımış olursunuz. ve herhangi bir bilgisayarda projenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Bunları public bir ortamda yayımlayadabilirsiniz. Bilişim dünyasından insanlar projelerinizi görüp oradan destek alabilir veya aksine size tavsiyelerde bulunabilirler.

GitHub ve GitLab’ın farkları nelerdir?

Amaç yönünden baktığımızda ikisi de aynı şeydir. Aynı sisteme hizmet ederler. Ancak küçük bir ekonomik farkları da mevcuttur.

Örneğin siz projenizi internet’e yükleyip kullanmak geliştirmek istiyorsunuz ve bunu başkasının görmesinde bi sıkıntı olmadığını düşünüyorsunuz. Bu sistem public ( Halka açık ) olarak adlandırılır ve ikisinde de kullanımı ücretsizdir. Fakat private ( özel ) kullanıma geldiğinizde yani ben versiyonlarımı internete yükleyeyim ancak kimse benim kodlarımı görmesin diyorsanız GitHub sizden ücret talep ediyorken GitLabda bu işi ücretsiz yapabilirsiniz.

Ethem Çalışkan

Yeni şeyler söylemek lazımdı. Mevlana öyle söyledi. Artık söylemek değil yeni şeyler lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.