Eğitim

Çok Gizli Müfredat

Çocuğu okula gönderelim de okumuş, vatanına milletine hayırlı bir evlat olsun. Sonuçta bir insan ahlak kurallarına uygun olmayan bir davranışta bulunsa dahi mektep medrese görmemiş mi derlermiş. 

Evet, aslında yukarıda gizli müfredatın bir diğer adıyla örtülü müfredatın kısa bir açıklamasını okudunuz. Örtülü müfredat ilkokuldan itibaren görülmeye başlanan fen bilgisi, sosyal bilgiler gibi derslerin dışında öğrenilen birşeydir. Gizli müfredat deyince aklınıza hemen empoze etmek istenilen bilgilerin bir şekilde yavaş yavaş nakış gibi işlenmesi gelmesin. Aslında her şeyden önce okulda sosyalleşmeyi öğreniyoruz. Akranlarımız ile anlaşmayı ki aynı yaş grubunda ve farklı görüşten onlarca insanla beraber bırakın aynı saatte derse girmeyi bazen rekabet oluşturmayı bazen ise kol kola kenetlenerek birşeylere karşı durmayı veya beraber birşeyler ortaya çıkarmayı. Gizli müfredatın temel bir tanımı varsa veya ilk anlamı bu olmasa dahi kendi anlatımımda bunları da gizli müfredat başlığına ekleyeceğim.

Okumuş büyük adam olmuş biri olmak için fizik, kimya, biyoloji derslerinin yeterli olmayacağı aşikar. Tamam asıl konuya geliyorum gizli müfredat ile devletler öğrencilere anlatmak veya öğretmek istedikleri ideolojiyi kolay bir şekilde aşılayabilirler. Bunun için öğretmenlere belli toplantılar ile şunu öğretelim şöyle öğretelim demeyi geçin o fikrin aşılanması söylenmez örtülü müfredatta. Bu öğretmenlerin kendi karakterlerindeki, yaşam dünyaları ve benimsedikleri ideoloji dolayısıyla bir konuyu anlatırken amaçlı veya amaçsız bir şekilde öğrencilere aktarılmasıdır. Bu ufak bir aşama gibi görünse de öğrencinin düşünce yapısının tam anlamıyla oluşturulabilmesindr muazzam bir etkiye sahiptir. Hatta bununla kalmayıp gizli müfredat sistemi ile öğrencilerin ilkokuldaki hocalarının davranışı öğrencinin o yaşta tam olarak oturmamış olan karakter yapısında etkili olacağını söyleyecek kadar ileri gitmekten çekinmeyeceğim.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

2 thoughts on “Çok Gizli Müfredat

 • Duygu

  neden bu kadar yazım yanlışı var

  Yanıtla
  • Tozlu Mikrofon

   Editörler gelmeden çabuk düzelteyim. Yoksa işimden olacağım 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds