Gömülü Diş Çekimi ya da 20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara İçilir mi?

Gömülü diş çekimi ya da 20’lik diş çekimi sonrasında sigara içilir mi, gömülü diş çekimi sonrası sigara içilmesi zararlı mı? Daha önceki yazılarımızda gömülü dişle ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrasında sigara içilmesinden söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Sigara İçilir mi?

Evet, gömülü dişini ya da dişlerini çektirecek olan ya da çoktan çektirip akıbeti merak eden pek çok hastanın en çok sorduğu soru diş çekimi sonrasında sigara içilip içilmeyeceğidir. Öncelikle gömülü diş çekimi ya da 20’lik diş çekimi sonrasında sigara içilmesi uygun değildir. Özellikle çekim sonrasındaki ilk 2-3 gün içilmemesi tavsiye olunur.

İlginizi Çekebilir:  Ritalin Sinir Gerginlik Yapar mı?

Gömülü diş çekimi sonrasında ilk gün özellikle şiddetli ağrılar çekebilirsiniz. Ağrı, ikinci günde daha az üçüncü günde de hemen hemen hissedilmeyecek kadar az olur. Bu süreçte dişinizde ağrı ve dikişlerinizde acıma hissi olabilir. Özellikle dikişlerin iltihap kapmaması adına çekimden bir gün önce antibiyotik kullanmanız önerilir. Çekim sonrasında ilk 24 saat tükürmeyin. 24 saatten sonra gargara yapabilir ya da tükürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  C Life Nerede Satılır?

Sigara İçilmesi Zarar Verir mi?

Yukarıda da değindiğimiz gibi gömülü diş çekimi sonrasında dikişlerin iltihap kapmaması adına özellikle ilk gün sigara içmeyin. Bu durumda dikişlerin iyileşme süresi daha da uzayabilir. 2. ya da 3. günün sonunda sigara içebilirsiniz ancak biz yine de bunu tavsiye etmeyiz. Siz sağlama almak adına dikişleriniz alınana kadar sigaradan uzak durun. Nitekim sigaradan ömür boyu uzak durun. Belki bu sayede ara verdiğiniz sigaradan ömür boyu kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kansızlık Uykusuzluk Yapar mı?

Gömülü Diş Çekimi Öncesinde Yapmanız Gerekenler

Öncelikle kanınızla ilgili problemleriniz örneğin hemofili gibi olmadığına dikkat edin. Bir gün önceden doktor reçetesi ile verilen antibiyotik kullanımına başlayın. Diş çekimi öncesinde randevu saatine yakın bir zamanda yemek yiyin ya da kahvaltı yapın. Bu sayede çekim sırasında tansiyon düşmesi yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi