Sağlık

Hacamattan Önce Su İçilir mi?

Önceki sağlık yazılarımızda hacamat ile ilgili genel bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık. Bildiğiniz üzere, vücuttan kirli kanın atılabilmesi için sık olarak kullanılan bu yöntemin tıp literatüründeki yeri halen bir miktar tartışmalı görülse de dini olarak net bir yeri bulunuyor ve çoğu kişi tarafından arınma amacıyla tercih ediliyor. Bu işlemin aynı zamanda birçok kuralı bulunmaktadır. Hacamat öncesi ve sonrası su içmek kadar detaylı merak edilmesinin sebebi de budur. Hem sağlık açısından işlemin yararlı olabilmesi hem de dini olarak kurallara uygun tarihte ve şekilde yapılması açısından önem arz etmektedir.

Hacamat öncesinde bazıları tarafından sirkeli su gibi içecekler tavsiye edilmiş ve bunubla birlikte su içmek hakkında özel bir uyarıda bulunmamıştır. Bu açıdan bakınca hacamat öncesi su içilir. Ancak ve ancak, en ufak detaya kadar doktorunuza danışarak hareket etmeniz en doğru yol olacaktır.

İşlem olarak çok uzun sürmemesi ve basit gibi görünmesine rağmen bu da ufak bir operasyon sayılır. Her operasyonda olduğu gibi hacamatta da komplikasyon riski vardır ve kullanılan ilaçlar, öncesi ve sonrası tüketilen sıvılar önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.