Haiz Nedir? Haiz Olmak Ne Demek? Cümle İçindeki Kullanımı ve Kökeni

Haiz nedir? Ne demek? Haiz kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “haiz” kelimesinden, haiz olmak tabirinden, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Haiz Ne Demek? 

Haiz, sıfat&isim. 

Bir şeye sahip olan, onu eli bulunduran, bir şeyi olan anlamlarına gelir. Bir özelliğe veya bir niteliğe sahip olan, nesne anlamında da kullanılır. Haiz kelimesi gündelik hayatta kullanılan kelimeler arasında olmayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer almaktadır.

Haiz olmak ise yine aynı anlamlara sahiptir. Bir şeye sahip olmak, bir niteliği edinmiş olmak veya bir özelliği taşımak anlamlarına gelmektedir.

Haiz Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Haiz kelimesi dilimize Arapça‘dan geçmiş kelimeler arasında yer almaktadır. Eski Türkçede sıkça kullanılan bir kelimedir.

Haiz Kelimesinin Kullanım Alanları Nedir? 

Haiz kelimesi daha çok -etmek, -olmak gibi yardımcı fiillerle kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Tek başına da kullanılır.

Haiz Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı 

Nitekim milli bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nde de 1946 ya kadar demokrasi uygulanamadı. Milletvekilleri listesini Cumhurbaşkanı yapıyordu. Cumhurbaşkanının güvenine haiz olmayan tek kişi bu listeye giremezdi.
Yılmaz Öztuna
Tarih Sohbetleri 1, Yılmaz Öztuna
Sayfa 76
Nasıl olur da, görgü, yapılan iş esasına göre değil de, uzmanın yabancı olup olmamasına göre işlem yapılır? Bugün Türkiye’de eli iş tutar, aklı erer adam olup da, Türk olmak adeta bir suçtur. Bir Türk üniversitesine, bir Arabistanlı, bir Hindistanlı, bir Amerika’da iş bulamayan üçüncü sınıf bir Amerikalı genç gelir. Yabancıdır, yabancı uzman kanununa göre, kendisinden çok daha üstün nitelikleri haiz Türk’ten beş misli ücret alır.
Oktay Sinanoğlu
Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir