Kelimeler

Tribünlere Oynamak Ne Demek?

Tribünlere oynamak nedir? Tribünlere oynamak tabiri ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tribünlere oynamak” tabirinden, anlamından, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Tribünlere Oynamak Nedir? Ne Demek?

Daha çok alkış almak ve izleyicilerin gözünde iyi görünmek için yapılan şov ve göz boyamalara tribünlere oynamak adı verilir. Tabirin ortaya çıkışı, adından da anlaşılabileceği gibi stadyumlarda izlenen maçlarda bazı oyuncuların skor anlamında bir katkı yapmayıp göze hoş gelen birkaç hareket ile göz boyamasına denir.

Örneğin bir kalecinin çok rahat bir şekilde kontrol edebileceği şuta atlayarak ya da hamle yaparak sahip olmak istemesi ya da kornere çelmesi “tribünlere oynamak” tabirine uygundur.

Ya da kulüpte kalıp kalmayacağı merak konusu olan bir futbolcunun iç saha maçlarında taraftarın beğeni ve sempatisini kazanmak için olur olmaz yerde çalım denemesi de buna örnektir.

Tribünlere oynamak tabiri, gerçek anlamında da kullanılır. Şöyle ki; bir maçta ortamı germek ve maçın havasını değiştirerek kendi oyun veya oyun düzenine zemin hazırlamak isteyen bazı konuk takım futbolcularının rakip tribünleri galeyana getirecek hareketlerde bulunması da bu tabire örnektir.

Fakat tribünlere oynamak tabiri, daha çok göz boyamak, yanıltmak anlamında kullanılan bir tabirdir. Çabuk harekete geçiren ve göze hoş gelen ancak içi boş eylem ve sözler için de bu tabir kullanılır.

Tribünlere Oynamak Cümle İçi Kullanımı

Seninki, tribünler kendi ile dolu iken, tribünlere oynuyor.
İlhami Algör
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör
Sayfa 29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds