Hazırlıklar Başlasın: Akülü Vidalama ile Evinizi Baştan Yaratın

Gündelik hayatta yapı, montaj ve elektrik gibi beden gücünün kullanıldığı işlerde yardımcı el aletlerine ihtiyaç duyulur. Gerek hobi gerekse iş için kullanılan akülü el aletleri, kişilerin zamandan ve enerjiden tasarruf etmelerini sağlar. Günlük tadilat işlerinde adeta hayat kurtaran akülü vidalama, her evin vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alır. Profesyonel ya da amatör olarak kullanılan bu ürünler; başta vidalama olmak üzere delme, sabitleme gibi işlerde kullanım kolaylığı sağlar. Kablo fazlalığını ortadan kaldıran akülü vidalama aletleri, “şarjlı matkap” veya “akülü matkap” olarak da bilinir. Tadilatlarınızı sorunsuz bir şekilde tamamlamak istiyorsanız, şarjlı matkaplarınız hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekir.

‘Her İşimi Kendim Yaparım’ Diyenler için Akülü Vidalama Çeşitleri

Man doing renovation work at home together with his small yellow dog

Akülü vidalama tavsiyesi isteyenlere ilk olarak, ürünün kullanım yeri ve amacının belirlenmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin; kontraplak, alçıpan ya da sunta gibi hassas malzemelerle yapılacak çalışmalarda akülü alçıpan vidalamalar kullanılırken, zor ulaşılan yerlerde tadilat yapabilmek için kafa pozisyonu ayarlanabilen açılı akülü vidalamalar tercih edilir. Günlük şarjlı matkap modelleri, yapılarının küçük olmasından dolayı ev içi tadilatlarında, mobilya birleştirme işlerinde veya hobi atölyelerinde kullanılır. Profesyonel akülü vidalama modellerinde ise parça sayısı, tork değeri, çalışma performansı, akü türü gibi çeşitli teknik özellikleri bulunur. Alanında uzman kişilerin tercih ettikleri bu ürünler darbeli ve darbesiz olarak ikiye ayrılır. Darbeli vidalama ürünlerinde ileri geri özelliğinin bulunması, beton gibi malzemelerde kullanımını kolaylaştırır.

Profesyonel Akülü Vidalama ile Çalışmalarınızı Kolaylaştırın

Profesyonel akülü vidalama ürünlerini satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Akülü matkaplar kömürlü veya kömürsüz olarak çeşitlilik gösterir. Kömürsüz modellerin uzun yıllar boyunca kullanılabilir olması, ürünün tercih nedenleri arasında yer alır. Akülü matkap modellerinde tork değerinin önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönme gücünü ifade eden bu özellik, tork gücü yükseldikçe ürünün dönme gücü de artar. Yüksek tork değerine sahip olan akülü matkaplar, sanayi ve inşaat sektöründe sıklıkla kullanılır. Şarjlı matkaplardan verimi alabilmek için tork değerinin yanı sıra akü tiplerinin de incelenmesi gerekir.

Akü tipleri, yeni nesil lityum iyon akü ve eski tip nikel kadmiyum akü olarak ikiye ayrılır. Lityum liyon akülerinin şarjları akünün doluluğu ile paralellik gösterir. Dolayısıyla cihazı tam şarj etme zorunluluğunu ortadan kaldırır. Motor güçleri modellerine göre 14-20 Watt değerleri arasında görülür. Böylece yüksek performansı sayesinde ulaşılması zor alanlarda yorulmadan çalışılmasını mümkün kılar. Akülü vidalama seti model ve markaya göre değişiklik göstermekle birlikte; genellikle tutma kolu, matkap uç, şarj cihazı ve çok amaçlı vidalama başlıklarından oluşur. Genellikle 32 parça içeren bu setlerin yanında 43 veya 72 parçalı setlere de ulaşılabilir.

En Kullanışlı Akülü Vidalama Türleri Hangileridir?

Pratik ve basit kullanımı olan akülü matkaplar en kullanışlı vidalama aleti olarak kabul edilir. Bireylerin bu aletleri kullanabilmeleri için ‘usta’ olma zorunlulukları bulunmaz. Bu modellerde kullanışlı tasarımlara yer verilmesi ürünü tek elle kavranmasına yardımcı olur. Akülü vidalama aletlerinin neredeyse tümünde yumuşak silikon tutma bölümü ve döner başlıkları bulunur. Akülü matkap modelleri arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, ürünün teknik bilgilerini bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Uygulama yapılacak alanda malzemenin cinsine göre darbe ve devir sayısı değişiklik gösterebilir. Darbeyle uygulanan vidalama cihazlarında devir sayısını ve darbeyle birlikte dakikadaki devir sayısını inceleyebilirsiniz. Şarjlı darbesiz matkap çeşitlerinde ise dakikadaki devir sayısına bakılır.

Siz de akülü vidalama fiyatlarını incelemek ve beğendiğiniz modele hemen sahip olabilmek için Koçtaş web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.