Hemhal Ne Demek? Sözlük Anlamı ve Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

Hemhal ne demek? Hemhal kelimesinin anlamı nedir? Hemhal kelimesi Türkçeye hangi dilden geçmiştir? Hemhal ile ilgili cümleler ve hemhal kelimesinin cümle içerisindeki kullanımları nelerdir? İşte kısaca hemhal kelimesi.

Hemhal Ne Demek?

Durumları aynı olan, aynı vaziyete olan veya aynı ruh hali içinde olan kişiler için kullanılır.

Hemhal Kelimesinin Kökeni Nedir?

“Hem” eki Farsçada “aynı” ve “eş” anlamlarına gelir. Hemdert, hemşeri gibi kelimeler de yine aynı kökten gelen Hemhal kelimesi, yine dilimize Farsçadan geçmiştir.

Detaylı bilgi için “Farsçadan Dilimize Geçen Kelimeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemhal Kelimesinin Kullanım Alanları

Hemhal kelimesi daha çok aynı durumda olan kişiler için kullanılmaktadır. Hemhalim bilir, hemhal olmak gibi kalıplaşmış ifadelerle de kullanımı yaygındır.

Türkçede “damdan düşenin halini damdan düşen anlar” sözünün birebir karşılığı ve tek bir kelimede karşılığı olarak “hemhal” sözcüğünü örnek vermek mümkündür.

Hemhal İle İlgili Cümleler

Bazen sevinciyle hemhâl olursun
Bazen dırdırından aptal olursun
Ergenç karşısında uysal olursun
Seni bir köşeye sindirir kadın

Şiir Denizi 2, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 300 – Özgür Yayınları)

Oysa kuşlar gökyüzüyle konuşmayı severler, rüzgarlarla selamlaşmayı, yağmurlarla, fırtına ve boranlarla hemhal olmayı severler. O yüzden, bir türlü ele avuca gelmezler.

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar

Rahmetli babam Kur’an ve Sünnet ilimlerine dayanmayan tasavvufa hiçbir değer vermezdi Allah’ı Allah resulünü ve Şer’i hükümleri yeteri kadar bilmeden tasavvufun hakikati olan imanın semerelerinden faydalanmanın ve onunla hemhal olmanın mümkün olmadığını söylüyordu

Babam, Muhammed Said Ramazan el-Buti (Sayfa 130 – Kent ışıkları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.