Hezeyan Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Hezeyan nedir? Hezeyan kelimesinin anlamı nedir? Hezeyan kelimesinin cümle içerisindeki Kullanımı ve kökeni nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “hezeyan” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Hezeyan Nedir? Ne Demek?

Hezeyan; İsim&Sıfat

Doğruluğu olmayan söz ve düşünce, sabuklama, saçma, asılsız iddia, öyle sanarak bir düşüneyi ifade etme anlamlarına gelir.

Hezeyan kelimesi, daha çok bir konu üzerinde tartışan taraflardan birinin kendi görüşlerini asılsız ve belirli bir dayanağı olmayan fikirlerle sunması ve açıklaması gibi durumlarda kullanılır.
Sadece sözlü değil ayrıca yazılı olarak bir kişi, hezeyanda bulunabilir.

Öte yandan sayıklama anlamında da gelen hezeyan kelimesi, psikolojide “sabuklama” olarak da kullanılır.

Hezeyan Kelimesinin Kökeni Nedir?

Hezeyan kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin mücerret hali de Arapçadır.

Hezeyan Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Hezeyan kelimesi, daha çok bir kişinin konuşmalarını nitelemek için kullanılan bir sözdür. Kişinin; boş, saçma, asılsız ve dayanaksız özellikteki konuşmaları için “hezeyan” ifadesi kullanılır.

Hezeyan Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Okuyordum, düşünüyordum ve doğru bir yolda yürüyordum. Şimdi ne oldu bunlar? Okumak boş bir külfet, düşünmek bir işkence, söylemek sade bir hezeyan. Yürüyüp de nereye gideceğim madem ki boyutsuz bir noktanın üzerinde dönüp duruyorum?
Nurettin Topçu
Varolmak, Nurettin Topçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.