Otomobil

Honda PCX Oksijen Sensörü Arızası

Oksijen sensörü hakkında otomobil marka modellerini kapsayacak şekilde detaylı rehberleri daha önce otomobil kategorimizde kaleme aldık. Bu makalemizde ise Honda PCX model motosikletlerde görülen bu arızanın belirtileri ve tamiri hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Motosiklet içerisinde bulunan lambda (oksijen) sensörü, motorun iç ünitesine giden hava-yakıt karışımının verimli olabilmesi için düzenli olarak ölçüm yapar. Bu ölçümde ECU tarafından gelen verileri de değerlendirir. Bu arızanın belirtileri ise çoğu durumda benzerdir.

Honda PCX Oksijen Sensörü Arızası Belirtileri

  • Kalkışlarda silkeleme,
  • Yolda aniden gaz kesme,
  • Vites geçişlerinde yığılma,
  • Frenleme esnasında motorun dengesini kaybetmesi

Bu belirtilerin hepsi oksijen sensöründen olabileceği gibi başka noktaları da işaret ediyor olabilir. Bu sebepten dolayı öncelikle motorun ECU tarafın OBD arıza tespit cihazına bağlanmalı ve detaylı arıza kodları alınmalıdır. Arızayı yaşadığınızda bu parçanın tamiri mümkün olmayacaktır ve sadece sizin motosikletinize özel OEM parça ile değişim sağlamalısınız. PCX modellerinde yaşadığınız başka bir problem varsa yazı altında yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi