Hyundai EPB Uyarısı

Hyundai marka araçlarda bulunan EPB arızası uyarının açılımına baktığımızda Electronic Parking Brake (Elektronik Park Freni) manasına gelmektedir. Bu arıza ışığının yanmasının sebebi donanımsal bir hatadan meydana gelebileceği gibi çok kullandığımız ve doğru sandığımız park etme yöntemini Hyundai marka araçlarda kullanmanız durumunda gerçekleşir.

Aracı park ettiğiniz vakit şanzımana yük vermemek amacıyla önce boşa alıp EPB sistemini aktive ettikten sonra vitesi P konumuna getiriyor olabilirsiniz. Fakat bu markada hatalı bir kullanış olacaktır. EPB sistemi klasik el freni gibi kampanaları sağlam tutan bir sistem olmadığı için yardımcı bir sistemdir ve önce vitesi P konumuna getirip ardından EPB sistemini aktive etmelisiniz.

EPB Işığı Neden Yanar?

  • EPB tuşu bozulmuş olabilir,
  • Eğer problem anlık olarak meydana geldi ise aracınızın aküsü bitmiş olabilir,
  • Fren sisteminde balata aşınmasından dolayı EPB devreye giremeyecek duruma gelmiştir.

Bu ihtimallerin hepsi göz önünde bulundurulduğunda, her şekilde düşük maliyetli bir işlem olacaktır. EPB ışığı sizi yolda bırakmaz. Fakat aracınızı park ettiğinizde sabit durmasını destekleyen sistemi korumak adına gerekli tamiri yaptırmalısınız.

Bu ışık bir kez yandı ve bir daha bu uyarı ile karşılaşmadıysanız. Panik yapmanıza gerek yok sürekli bir arıza söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.