Renault Aracı Kontrol Ettiriniz Uyarısı

Renault marka araçların yeni serilerinin hepsi ‘kontrol ettiriniz’ hataları ile ekrana uyarı verir. Bunların başında en yaygın olanları; Aracı kontrol ettiriniz, ABS kontrol ettirin, airbag kontrol ettirin ve vites kutusu kontrol ettirin arızaları. Bunları tek tek genelden detaya inmek suretiyle inceleyeceğiz. Bu uyarıları sürekli yanacağı gibi yanıp sönebilir de.

Aracı Kontrol Ettiriniz Uyarısı

Bu uyarı araçla alakalı genel bir hata kodunun belirtisidir. Yokuş aşağı boşta frenlere yüklenerek inmek, patinaj çektirerek kalmış yapmak gibi sert kullanımlarda bu uyarı çıkabilir ve bu tür durumlarda genelde kontağı kapat-aç yaptıktan sonra düzelecektir. Fakat aracı kontrol ettirin uyarısı hiç sönmüyorsa motordan baskı balata sistemine kadar çok çeşitli arızalar meydana gelmiş demektir. Bunun net sebebini aracın ECU kısmını tespit yapan firmalara ya da yetkili servise baktırmak olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Hyundai Trip Tuşu Nedir?

Airbag Kontrol Ettirin Uyarısı

Bu uyarıyı durup dururken alıyorsanız ücretsiz airbag değişimi için yetkili servise başvurabilirsiniz. Eğer aracınız bir kaza sonrası airbag açtı ve bu hatayı vermeye başladıysa muhtemelen yalnızca airbagler değişmiş fakat kitin dahilinde olan airbag beyni değişmemiştir. Bu sebepten dolayı beynin de değişmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Frene Basınca Kazıma Sürtme Sesi Neden Olur?

ABS Kontrol Ettirin Uyarısı

Clio, Fluence gibi tüm yeni Renault modellerinde ortaya çıkan bir diğer problem ise bu. ABS sisteminin sağlıklı çalışmadığını gösterir. Muhtemelen ABS beyni ya da sensörlerinin değişmesi gerekecektir. Kısa bir süre yanıp söndüyse problem yok demektir.

Vites Kutusu Kontrol Ettirin Uyarısı

Bu uyarı şanzımanla ilgili bir hata olduğunun habercisidir. Aracı kullanırken vites geçişlerinde problem veya yokuşta kaçırma gibi problemleri de beraberinde yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden servise gitmelisiniz. Eğer müdahale edilmezse şanzıman daha ağır hasar alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Otokar Sultan Adblue Arızası Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara