İfşa Etmek Ne Demek?

İfşa etmek nedir ve ne demek? İfşa etmek tabirinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ifşa etmek” kelimesinden söz edeceğiz. 

İfşa Etmek Ne Demek? 

Gizli ve bilinmesi istenmeyen, saklı tutulan bir bilgi veya olayı kamuoyuna ya da bir başkasına duyurmak, olayı başkalarına yaymak anlamlarına gelir. Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte hayatımıza giren ve kullanımı artan bu tabir, Arapça ifşa kelimesi ile Türkçe “etmek” fiilinin birleşmesi sonucu meydana gelmiştir. 

İfşa etmek, gizli olan bir şeyi açıklamak ve açığa vurmak anlamlarına gelir. Yani hali hazırda açık ve bilinen bir şeyi kamuoyuna duyurmak ya da yaymak “ifşa” olarak sayılmaz. Örneklerle bu kelimenin anlamını pekiştirelim. 

Mesela sosyal medya üzerinden bir kişinin yapmış olduğu paylaşımı yaymak “ifşa” olarak değerlendirilemez. Ancak iki kişi arasındaki bir sırrın taraflardan biri tarafından üçüncü kişilere paylaşılması “ifşa” olarak kabul edilir. Zira söz konusu sır, bir gizlilik ifade etmektedir. 

Kimliğini açıklamak istemeyen bir sosyal medya kullanıcısının gerçek isim ve soyismini açıklamak da yine “ifşa” olarak kabul edilir. Zira söz konusu kişi, kimliğini ilk başta açıklamamış, kimliği bir başkası tarafından açıklanmıştır. 

İfşa kelimesindeki karışıklık budur. Gizli olan bir şeyi deşifre etmek ve bir bilgiyi ya da olayı daha fazla kişinin bileceği/öğreneceği bir şekilde yaymak “ifşa etmek” olarak kabul edilir. 

İlginizi Çekebilir:  Liyakat Ne Demek? Liyakat Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara