İhbar Süresi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne Kadardır?

İhbar süresi nedir, ne kadardır? Daha önceki yazılarımızda iş hayatındaki çeşitli meselelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”ihbar süresi”nden söz edeceğiz.

İhbar Süresi Nedir?

Bir çalışanın istifa talebini yöneticilere bildirmesinin ardından beklemesi gereken süre ”ihbar süresi” olarak adlandırılır. İhbar süresi, çalışanın kaç yıldır çalıştığına göre farklılık gösterir. Uzun bir dönemde çalışan personelin ihbar süresi, kısa bir dönem çalışan personele göre daha azdır.

İhbar Süresi Boyunca Ne Yapılır?

Bir personelin istifa talebini yöneticilerine iletmesinin ardından başlayan süreç ihbar süresidir ve bu süre çalışanın işten ayrılacağını ifade eder. Çalışana yasal olarak tanınan haklar çerçevesinde ise söz konusu çalışanın mesai saatinden önce çıkma hakkı vardır. Bu hak, çalışanın başka bir iş bulması için ona tanınan bir süredir.

İlginizi Çekebilir:  ATR İndikatörü Ne İşe Yarar?

İhbar Süresi Ne Kadardır?

İhbar süresi, yukarıda da değindiğimiz gibi çalışanın çalıştığı yıla göre farklılık gösterebilir. Örneğin çok uzun süredir çalışan bir personel ile kısa bir dönem çalışmış personelin ihbar süreleri farklıdır. Bazı şirketlerde ihbar süreleri kısa veya uzun olabilir.

İhbar Süreleri

  • 6 aydan az çalışanlar için: 2 hafta
  • 6 ay ile 1.5 yıl çalışanlar için: 4 hafta
  • 1.5 yıl ile 3 yıl çalışanlar için: 6 hafta
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için: 8 haftadır.
İlginizi Çekebilir:  Mağazada Satılmayan Ürünlere Ne Yapılıyor?

İhbar süreleri yasalarla sabitlenmiş olup her çalışanın en tabii hakkıdır. Çalışanlar bu süre içinde kendilerine başka bir iş bakabilir ve bunun için mesai saatinin bitmesine 1-2 saat kala işten çıkabilir.

İhbar Süresindeki Amaç Nedir?

İhbar süresi, her iki tarafın da haklarını gözeten bir uygulamadır. Çalışan, istida edeceğini önceden belirtir ve başka bir iş bulmak amacıyla iş yerinden izin ister. Yine aynı şekilde iş yeri de ayrılacak olan personelin yerine başka bir çalışan bulmaya çalışır. Bu bakımdan ihbar süresi hem işçi hem de işveren için verimli bir uygulamadır. İhbar süresi çalışan için ”iş arama izni”dir.

İlginizi Çekebilir:  Silivri’den Ev Alınır mı?

İhbar Süresi Hesaplama

2018 yılının Ocak ayında işe başlayan bir çalışan 2019 yılının Şubat ayında istifa edeceğini yöneticilere söylemesi halinde 6 ay ile 1.5 yıl arası çalıştığı için 4 hafta ihbar süresinin dolmasını beklemek zorundadır.

İhbar Süresi Hakkında Kullanıcılar Şunları da Aradı

ihbar süresi 2019, ihbar süresi 2018, ihbar süresi hesaplama 2018, ihbar süresi hesaplama 2019, ihbar süresi ne zaman başlar, ihbar süresini beklemeden işten ayrılma, ihbar süresi iş arama izni, ihbar süresi bittikten sonra çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara