İhbar Süresi Bitmeden İşten Ayrılmak Mümkün mü?

İhbar süresinin dolmasını beklemeden işten ayrılmak mümkün müdür? Daha önceki yazılarımızda çeşitli iş kollarında görülen sorunlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”ihbar süresinin dolmasını beklemeden işten ayrılma”nın münkün olup olmadığından söz edeceğiz.

İhbar Süresi Nedir?

Bir personelin işten ayrılacağını yöneticilere iletmesinin ardından başlayan ve personelin bu süre içerisinde başka bir bulmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. İhbar süresi, hem işçi hem de işverenin yararına olan bir uygulama olmakla birlikte personelin kaç yıl çalıştığına göre de değişiklik gösterebilir. İhbar sürelerinin kaç gün olduğu aşağıda belirtilmiştir.

İhbar Süresi Ne Kadardır?

  • 6 aydan az çalışanlar için: 2 hafta
  • 6 ay ile 1.5 yıl çalışanlar için: 4 hafta
  • 1.5 yıl ile 3 yıl çalışanlar için: 6 hafta
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için: 8 haftadır.

İhbar süresinin hesaplanması yukarıdaki tabloya göre yapılmaktadır. Çalışanlar, çalıştıkları süreye göre ihbar hakkı elde ederler. Bu süre içerisinde çalışanlar kendilerine başka bir iş bulurlar ve işten direkt ayrılmadan başka bir işe geçiş sağlarlar.

İhbar Süresi Dolmadan Çıkılırsa Ne Olur?

İhbar süresinin dolmasını beklemeden çıkmak, sözleşmenin tek taraflı olarak feshedilmesi anlamına gelir ve personel tek taraflı olarak sözleşmeyi feshettiği için herhangi bir hak talebinde de bulunamaz.

Örneğin 7 Haziran 2019 olan ihbar son tarihini beklemeden 31 Mayıs 2019 tarihinde işten çıkan ve mesaiye gelmeyen personelin maaşı yatmaz. Bundan doğacak herhangi bir hukuki mesele de bulunmaz. Zira çalışan tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetmiştir.

İhbar Süresinde Amaç Nedir?

İhbar süresinin temel amacı yukarıda da belirttiğimiz gibi işçi ve işverenin hakkını korumaktır. İşçi, kendisine başka bir iş bulmak için bu hakkı kullanırken işveren de çıkacak olan işçinin yerine başka bir işçi almak için bu haktan yararlanır.

İhbar süresinin dolmasını beklemek ise yine yukarıda belirttiğimiz gibi tüm haklardan vazgeçmek anlamına gelmektedir.

İhbar Süresi Hakkında Kullanıcılar Şunları da Aradı

ihbar süresi 2019, ihbar süresi 2018, ihbar süresi hesaplama 2018, ihbar süresi hesaplama 2019, ihbar süresi ne zaman başlar, ihbar süresini beklemeden işten ayrılma, ihbar süresi iş arama izni, ihbar süresi bittikten sonra çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: