Kelimeler

İhtiyat Ne Demek? İhtiyaten Nedir?

İhtiyat, bir işi yapmadan önce tüm tedbirleri almak, tedbirli davranmak, mantıklı hareket etmek anlamlarına gelen dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir. İhtiyaç ve ihtiyat kavramları her ne kadar yazılış olarak birbirine benzese de anlam olarak birbirinden tamamen farklıdır. İhtiyat kelimesiyle ilgili dilimizde yer edinen tamlama ve cümle içerisindeki kullanımına bakalım.

İhtiyatlı Olmak

Bir işi yapmaya karar vermeden önce o iş için gerekli olan tüm şartları ve gereksinimleri yapmak; işi şansa bırakmamak, risk almamaktır.

Cümle içerisindeki kullanımı;

Atılgan olmak ihtiyatlı olmaktan daha iyidir; çünkü talih dişidir. Ona hakim olmak için sert davranmak gerekir. Serinkanlılıkla iş gören kimselerden çok, şiddet yoluyla iş görenlere kendini bırakır. Dişi tabiatından dolayı talih gençlerin dostudur. Çünkü gençler daha az ihtiyatlı, daha atılganlardırlar. Ve daha büyük bir cesaretle ona hükmederler.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli

İhtiyaten

Tedbiri elden bırakmamak anlamlarına gelen bir kelimedir. “Ne olur ne olmaz” düşüncesi çerçevesinde uygulamaya konulacak söz ya da davranışın sonuçlarının istenildiği gibi çıkmamasını engellemek için yapılan müdahaleler, “ihtiyaten” yapılmış söz ya da davranışlardır.

Cümle içerisindeki kullanımı;

paraları alıp eve verdiğimi ağzından kaçırma… nereden biliyorsun diye belki seni de isin icine karıştırırlar… merhametten değil, ihtiyaten sus… şimdi arabanı çek… namussuz insan suratı seyretmek istemiyorum. kendim kendime yeterim… durma… defol!..

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.