Mimari

İmar Planında E Ne Demek?

Parsel bilgi sistemi üzerinden ya da başka kaynaklardan araştırma esnasında imar planları içerisinde ‘E’ kısaltmasını sıkça görmüşsünüzdür. Emlak sektörü içerisinde yer alan kişiler bu terime fazlasıyla aşina olsa da ilk defa bu piyasalara giriş yapıyorsanız sizin için ilginç gelebilir. İmar planında E demek, emsal (KAKS) değerinin kısaltmasıdır.

Emsal değeri bir arsa üzerine yapılabilecek net inşaat alanını ifade eder. Bu belirlenen değer üzerinde metrekare içeren inşaatları alana yapmak kanunlara tamamen aykırı olacaktır. Bu sebepten dolayı arsa alırken emsal değerlerine fazlasıyla önem verilmektedir. Ayrıca yüksek katlı inşaat yapmanıza imkan tanıyan bir alanda emsal düşükse yine de bir kat içerisinde bulunan daire ya da ofislerin sayısı ve metrekaresi bu sebepten düşük olacaktır. Emsal değerlerini incelerken gayrimenkul danışmanınızdan detaylı destek alarak teyitli gitmeniz çok önem arz edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds