Mimari

K Tipi Daire Ne Demek?

Mimari kategorimizde siz değerli okurlarımız ile binlerce emlak terimini paylaşmıştık. Bir daire satın almak istediğinizde bu dairenin nasıl bir yerleşime sahip olduğu en önemli faktörler arasındadır. Bu, evin içine girdiğiniz anda mutfak, salon gibi odaların nasıl konumlandığıyla direkt ilişkilidir. Biz de internette hakkında hiç bilgi bulunmayan K tipi daire kavramından çok kısa bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

K tipi daire demek, daire planının bu harfe benzerliğinden ileri gelmektedir. Evin ya da dükkanın içine girdiğiniz anda hol alanı tam ortada bulunur ve K harfinin köşeleri gibi tüm odalar etrafına yerleşmiş olur. Böylelikle tek bir harf kısaltmasıyla evin mimari planını kafanızda oluşturabilirsiniz.

Buna benzer daire tiplerinde aklınıza takılan bir terim olursa yorum kısmına bırakmaktan çekinmeyin. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir detay da dairenin iç konumuna ek olarak dışarı da hangi cepheden baktığıdır. Yani K tipi daireleri sevmeniz sizi diğer detaylara bakmadan daireyi hemen almaya itmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.