iPhone Whatsapp Şifre Nasıl Konulur?

Dünyanın artık rakipsiz diyebileceğimiz derecede kaliteli ve yaygın mesajlaşma uygulaması whatsapp Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Hatta profil fotoğrafına vesikalık fotoğrafı koyan yaşlılara kadar erişmiş durumda. Uygulama bu derece yaygın kullanımda olunca tüm özel mesajlar da bu uygulamanın içinde bulunuyor. Mesajlaştığınız kişi ile aranızdaki iletişimin güvenliğini sağlamak amacıyla, uçtan uca şifreleme metoduna çoktan geçmişti. Fakat önemli olan bir güncelleme son zamanlarda geldi.

Artık bu güncelleme sayesinde telefonu ansızın eline alıp karıştırmaya başlayan akraba veya arkadaşlar whatsapp mesajlarınızı göremeyecek. Bunun nasıl yapıldığından birazdan tüm adımlarıyla bahsedeceğiz. Merak etmeyin bunu ayarlamak bir dakikanızı dahi almayacağından çok kolay bir şekilde whatsapp uygulamasına şifre koyabileceksiniz ama öncelikle size biraz kişisel güvenliğinizi koruma mevzusundan bahsetmek isteriz.

WhatsApp uygulaması Facebook tarafından satın alındığından beri, güvenliği kat kat artmıştır. Ama yinede dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu var. Öncelikle özel bilgi paylaşımı örneğin, kart numaranız veya kart şifreniz WhatsApp uygulaması üzerinden kimseyle paylaşılmamalı. Bu uyarımızın sebebi sadece WhatsApp uygulamasının güvenliği konusunda şüpheye düştüğümüzden değil, gönderdiğiniz bir kart fotoğrafı karşıdaki kişinin galerisinde bulunacagindan başkaları tarafından erişime açık olabilir. Yani siz WhatsApp uygulamasına şifre de koysanız veya karşınızdaki kişi iyi niyetli biri olsa dahi özel bilgilerin bu uygulama üzerinden paylaşımı son derece sakıncalı olacaktır.

İkinci olarak, uygulama üzerinden özel konuşmalarınızı yaparken uçtan uca şifreli mi yöntemini kullanmanız mutlaka önerilir. Asıl konumuza hızlı bir dönüş yapmamız gerekirse, WhatsApp uygulamasını iPhone telefon lar üzerinden şifre koyma ne gibi işinize yarayabilir?

iPhone WhatsApp şifre koyma (Locking Whatsapp on iPhone) telefonunuzumasının üzerinde bıraktığınızda eğer galeri gibi herhangi bir uygulama açık vaziyette olsa bile, başkasının sizin WhatsApp mesajlaşmalarınızı kesinlikle okuyamamalarını sağlar.

iPhone WhatsApp nasıl şifre konulur? ( How to lock WhatsApp on iPhone?) Sorusuna gelecek olursak. İlk aşamada telefonunuzun menüsünden ayarlar kısmına geliniz. Ardından hesap yazan kısma dokununuz. Sonrasında sırasıyla; Gizlilik ve Ekran kilidi kısımlarına geliniz.

Buradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz. Uygulamayı her girişte şifre istemesi durumuna karşın 1 dakika, 5 dakika, 15 dakika gibi süre aralıklarında şifre istemesini sağlayabilirsiniz.

Böylelikle her seferinde uygulama için şifre veya 100 tanıma sistemini kullanmak zorunda kalmaz, aynı zamanda uygulamanızı yani uygulamanın içindeki önemli mesajlaşmalarınızı güvende tutarsınız.

WhatsApp mesajlarınızın güvenliğine önem veriyorsanız aynı zamanda iCloud hesabınız da yedekleme kurarak mesajılarınızın belli aralıklarla yedeklenmesini sağlayabilir, böylelikle telefonunuzun çalınması ya da kaybolma durumlarında mesajlarınızın ortadan kaybolması gibi bir aksilikle karşılaşmasınız.

Bugünkü inceleme (review) konumuz işinizi çok kolaylaştıracak. Her hangi bir sorun yaşarsanız yorum bırakabilirsiniz.

Kaynak: Tech Blimp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.