Teknoloji

iPhone Yeşil Nokta Ne Demek?

Uygulamalar içerisinde güvenliğimizi sağlamak birinci önceliğimiz olmalıdır. Önceki teknoloji makalelerimizde diğer telefon modelleriyle ilgili binlerce ipucunu siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık. Çok meşhur olarak bilinen uygulamaların bile cihazımızın kamera, mikrofonunu izinsiz kullanabiliyor olması bize göre şaşırılacak bir konu değildir. Uygulamalar bu işlemi sizin izniniz olmadan yapamasa da dalgınlığınıza gelmiş ve aylar sonra sizi kayıt altına alınıyor olabilirler. İşte tam da bu noktada Apple iPhone ufak bir yeşil nokta ile sizi uyarmak için bir özellik geliştirmiş.

Bu nokta özelliği iOS 14 güncellemesinden sonra telefonlarınıza geldi. Burada yeşil noktayı bir hata ya da başka bir anlama geliyor gibi düşünmüş olabilirsiniz. Hiç merak etmenize gerek yok. iPhone yeşil nokta demek, telefonunuzun o anda canlı olarak kamera ve mikrofonunun aktif olarak kayıt yaptığı anlamına gelmektedir. Bu işlem az önce söylediğimiz gibi siz farkındayken ya da farkında olmaksızın bir izin verdiğinizi göstermektedir. Bu bir hata değil, yalnızca uyarı niteliğindedir.

Sonuçta, telefonunuzda kullandığınız uygulamalara verdiğiniz izinlere dikkat ediniz. Eğer sizden habersiz bir şekilde yeşil nokta yandığını görüyorsanız derhal Ayarlar-Gizlilik bölümünü ziyaret ediniz. Burada detaylı bir şekilde cihazınız hakkında hangi uygulamaların ne donanım kullandığını görebilir ve izinlerini iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi