Kelimeler

İskandil Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İskandil nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? İskandil kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “İskandil” kelimesinden söz edeceğiz. 

İskandil Nedir? Ne Demek? 

(isim) . (< İtal. scandiglio) 

  • Denizin derinliğini ölçme işi.
  • Denizin derinliğini ölçmeye yarayan araç.

Sadece denizlerin değil aynı zamanda nehir, göl ve akarsuların derinliğini ölçme işine denir. Ayrıca bu işte kullanılan aletlere de bu isim verilir. Öte yandan argoda gözetleme, kollama anlamları da vardır. Kelimenin kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir. 

İskandil Kelimesinin Kökeni? 

  • İtalyanca.

Kelime dilimize tıpkı diğer deniz terimleri gibi İtalyacadan geçmiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

İskandil Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”İskandil” kelimesi, daha çok eski deniz ve denizcilikle ilgili kitaplarda örneğin Verne’nin eserlerinde kullanılır. 

İskandil Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Güzel Paris ruhsal ve bedensel acılarla sararmış olan bu yüzleri bilmez. Ama Paris gerçek bir okyanustur. İskandil atın isterseniz, derinliğini hiçbir zaman öğrenemezsiniz.

Goriot Baba, Honore de Balzac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi