Islanmış Pirinç Bozulur mu?

Uzun süre beklerse, evet bozulur. Akşama pişirirken hazır olsun diye suda beklettiğimiz pirinci bazen o anda pişiremeyiz. Pirinciıslattıktan sonra işimiz çıkabilir ve ya başka bir yere yemeğe gitmek durumunda kalabiliriz. Peki böyle bir durumda pirinci çöpe mi atmak gerekiyor? Islattığımız pirinci nasıl ve ne şekilde saklayabiliriz? Bu yazımızda biraz bu konudan bahsetmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Kahve Severler Bu Lezzete Bayılacaksınız: Sodalı Türk Kahvesi

Islak Pirinç Bozulmadan Ne Kadar Dayanır?

Aslında pirinci ıslattıktan sonra onu saklamanıniki yolu var. İsrafın çok olduğu dönemlerdeyiz. Ancak bunun sebebi hiç bir şeyin başka bir alternatif olduğunu düşünmememizden ileri geliyor. Başımıza o anda tahmin edemediğimizbir durum geldiyse bunun çözümü atmak olmamalıdır. Öncelikle pirincin suyunu süzün ve eğer ertesi gün pilav yapacaksanız onu buzdolabınızın bir kenarına streçleyerekkoyun. En fazla 4 gün burada bozulmadan kalacaktır. Eğer daha uzun bir süre pişirmeyecekseniz, buzdolabı poşetine koyun ve buzluğunuza atın. Pirinç buzlukta uzun süre dayanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Pilav Yaparken Kapak Kapatılır mı?

Bozulan Pirinç Ne Yapılır?

Eğer pirinciniz isteminiz dışında bozuldu ise çöpe atmayın. Kuşlar pirinci çok severler ve onu yerler. Bozuk diye vermemezlik yapmayın. Zaten yenilmeyecek gibiyse onu kuşlarda yemezler. Unutmayın ne olursa olsun hiç bir şey son âna kadar israf edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara