İstihkar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İstihkar nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “istihkar” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İstihkar Nedir? Ne Demek?

İstihkar, isim.

Hor görme, hakir görmek, aşağılamak. Herhangi bir kişiyi ya da durumu çeşitli nedenlerden ötürü aşağılamak, küçük düşürmek anlamına gelir.

İstihkar Kelimesinin Kökeni Nedir?

İstihkar kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin kökeni “hakir” sözcüğüdür. İstihkar kelimesi de yine “hakir” sözcüğü ile yakın anlamlara gelmektedir.

İstihkar Kelimesinin Kullanım Alanları

İstihkar edilmek, istihkar etmek gibi yardımcı fiillerle kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Aşağıda istihkar kelimesinin cümle içi kullanımını göreceksiniz.

İstihkar Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Aşk da böyledir. Seven, sevgilisi için dünyanın hiçbir yerinde düşünülmeyen çılgınlıkları yaptığı zaman, sevdiğini anlar. Bunun için hatta sevdiğinin kendisini sevmesi de şart de­ğildir. Yahut da aşk, bazen o kadar istihkar edilir ki, o ar­tık aşk değil, azgın bir hayvanlık, yahut aşağılık bir şey olur.
Şevket Süreyya Aydemir
Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir