İstihfaf Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İstihfaf nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “istihfaf” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İstihfaf Nedir? Ne Demek? 

İstihfaf, isim. 

Küçük ve hor görme, hafife alma, aşağılama gibi anlamlara gelmektedir. İstihfaf kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer almaktadır. Kelimenin eş anlamlısı ise:

  • İstihkar kelimesidir.

İstihfaf Kelimesinin Kökeni Nedir? 

İstihfaf kelimesi, dilimize Arapça’dan geçmiş bir sözcüktür. Kelime, Arapça ”hafif” sözcüğünden türemiştir. Hafife almak, İstihfaf kelimesinin orijinal karşılığıdır.

İstihfaf Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Daha çok -etmek yardımcı fiiliyle kullanımı yaygın olan bir sözcüktür. Aşağıdaki cümle içi kullanımlarında da örneklerini görebilirsiniz.

İstihfaf Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Hiç de fena insanlar değillerdi. Yalnız boş, bomboş mahluklardı . Yaptıkları münasebetsizlikler hep buradan geliyordu. İçlerinin esneyen boşluğu karşısında ancak başka başka insanları istihfaf ve tahkir etmek, onlara gülmek suretiyle kendilerini tatmin edebiliyorlar, şahsiyetlerinin farkına varıyorlardı.
Sabahattin Ali
Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Sayfa 28 – yky

İstihfaf ettiği, kendisinden zayıf bulduğu mahlukların mahkûmu olmak çok harap edici bir şeydi.

Sabahattin Ali
Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
Sayfa 200

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.