Kafkavari Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Kafkavari nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Kafkavari kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Kafkavari” kelimesinden söz edeceğiz.

Kafkavari Nedir? Ne Demek?

  • Anlaşılması güç, karışık, gerçeküstü

Herhangi metnin ya da ifadenin karmaşık veya anlaşılması güç olması durumunda kullanılmaktadır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Mûteber

Kafkavari Kelimesinin Kökeni?

  • İngilizce.

Kelime dilimize İngilizceden geçmiştir. İngilizce kafkaesque  kelimesinden dilimize geçmiştir (Nişanyan). Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Kafkavari Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan kelimeler arasında yer alan ”Kafkavari” kelimesi, dilimizde yeni yeni yer edinmeye başlamıştır. Karmaşık ve anlaşılması güç durumlar için kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Gocuk

Kafkavari Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Kafkavari öznellik üretim tarzında düşlerin kapladığı yerin bence altının çizilmesi gerekiyordu. Zira bir kendine kapanmaya, herhangi bir narsisizme geri çekilmeye karşılık gelmek şöyle dursun, bu yer, şüphe edilmemiş dışarılara; yükselmekte olan bürokrasilerin egemenliği altında git gide daha fazla ezilen bir toplumsalın (socius) yeni jestlerini ve reflekslerini cisimleştiren belli bir “genel eğilim”in dışarılarına analitik bir açılışı gösterir.

Felix Guattari

Franz Kafka’nın Altmış Beş Düşü, Felix Guattari

İlginizi Çekebilir:  İnfial Yaratmak Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara