Kanalize Etmek Ne Demek?

Kanalize etmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kanalize etmek” ifadesinden söz edeceğiz.

Kanalize Etmek Ne Demek?

  • Yönlendirmek, bir yöne çekmek.

Özellikle bir konu hakkında görüşleri bir yere çekme, fikirleri o yönde toplama gibi anlamlara gelir. Temel anlam olarak bir şeyi kanal gibi bir doğrultuda ilerletmek, akışını sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ambale Olmak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Görüşleri belli bir yerde toplayarak aslında bilinçli bir kamuoyu oluşturmak için bazı çevrelerin ve bazı kişilerin insanları manipüle ettiklerini, onların görüşlerini aynı hale getirerek kanalize ettiklerini görürüz. Bu, insanların herhangi bir kuruma ya da kişiye karşı tutum ve davranışının değişmesi için yapılan, önceden planlanmış işlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Pejoratif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Kanalize Etmek – Cümle İçi Kullanım Alanları

Kanalize etmek ifadesi daha çok tartışma programlarında veya iş yeri ortamlarında kullanılan bir ifadedir. Plaza Türkçesi olarak bilinen ve Türkçede yeri olmayan bu kullanım türüne örnektir.

Artık kilise, Şeytan’ın gücünün yıkıldığından o kadar emin değildi! Böylece, hem gerçekten korkuya kapıldığı için, hem de varolan eleştiri ve saldırganlık duygularını kanalize edebilmek için, cadıları Şeytan’ın aleti ve suç ortağı ilan etti. Şimdi kilise büyükleri, Şeytan’ın yeryüzüne inmiş olduğunu vazediyorlardı. Şeytan’ın dünyadaki en hevesli suçortakları ise, “doğal olarak” kadınlar olmalıydı!”

Tarihin Cinsiyeti, Fatmagül BerktaySayfa 221

İlginizi Çekebilir:  Usa Vurmak Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara