Kanıksamak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Kanıksamak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kanıksamak” kelimesinden söz edeceğiz.

Kanıksamak Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Bir şeyin gereğinden fazla görünmesi veya o şeye şahit olma sıklığının artmasıyla söz konu durum ya da olay karşısında tepki göstermemek, heyecan duymamak ya da önemsememek ”kanıksamak” olarak tanımlanır.
  • Alışmak, bir durum ya da olayın sıradanlaşması.
İlginizi Çekebilir:  Amiyane Ne Demek? Amiyane Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Kökeni

  • Türkçe

Kullanım Alanları

Gündelik hayatta veya konuşma dilinde sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Eskiden kolayca tepki gösterilebilen ancak artık şaşırılmayan olay ya da durumlar karşısında ‘kanıksamak’ ifadesi kullanılır.

Cümle İçi Kullanımı

Ama bir sistemi kanıksamak diğerinin imkânsız olabileceği anlamına gelmez ve mükemmel bir şekilde söylenebilir ki, bütün insanlık ataerkil bir rejim hâlinde yaşamıyor. Oran önemsizdir; önemli olan, tek bir sistemin olmadığı gerçeğidir. İnsan olmanın temeli ataerkil değildir ve Mosuo deneyimi diğer şekillerin de mümkün olduğunu ve bu şekillerin toplumun sonu anlamına gelmediğini gösteriyor.

Ricardo Coler

Kadın Krallığı, Ricardo Coler

İlginizi Çekebilir:  Mihval Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce