Teknoloji

Kargo Desisi Ne Demek?

Genelde E-ticaret ile uğraşan kişileri ilgilendiren kargo desisi, kimi zaman da kargo ile eşya veya ürün yollayacak kişilerin de önüne çıkmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında kargo desisi ne demek? Bazı kişiler tarafından merak edilmektedir. İlk başta her ne kadar kargo desisi ürün kilosu olarak düşünülse de aslında kargo desisinin hesabı biraz farklıdır. Kargo desisinin hesaplanması için en, boy ve yüksekliğin çarpılması ve çıkan sonucun 3000’e bölünmesi ile kargonun desi değeri bulunmuş olur.  

Kargo desisi ne demek? Kargo ile farklı kişiye ulaştırılması için ürün yollayacak olan kişilerin merak ettiği bir hesaplamadır. Çünkü kargo ücretinin belirlenmesi, desi değerine göre hesaplanmaktadır. Aslında desinin  hesaplanması ile kargo firmalarının asıl amacı, kargo paketinin kaplamış olduğu alanı bulmaktır. 

Ürünün tamamen ağırlığa bağlı olarak fiyatlandırılmaması, desinin  ön planda tutulması, kargo firmalarının taşıyacak oldukları ürün sayısını belirleyebilmeleri için oldukça önemlidir.  Yükte hafif ama kaplamış olduğu alan olarak fazla büyük olan ürünlerin daha ucuz fiyata kargolanması ve ürünün alan bakımından daha fazla alan kaplamasının önüne geçilebilmesi adına desiye bağlı kargo ücreti hesaplaması yapılmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.