Gündem

Kaz Dağları’nda Kaç Bin Ağaç Kesildi? Kesilen Ağaçların Sayısı

Kaz Dağlarında kaç bin ağaç kesildi? Kesilen ağaçların sayısı kaç bin olud? Son zamanlarda ülke gündeminden düşmeyen Kaz Dağları meselesinde en çok merak edilen konu başlıklarından biri de yörede kaç bin ağacın kesildiği. Bu yazımızda kısaca Kaz Dağlarında kaç bin ağacın kesildiğinden söz edeceğiz.

Kaz Dağlarında Kesilen Ağaçların Sayısı

Kesilen ağaçların sayısında birden fazla kurum farklı sayılar veriyor. Verilen rakamlar arasında ise ciddi farklar var.

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı bir açıklamada bölgedeki çalışmaların ”Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı” dahilinde yapıldığını açıklasa da çevreciler, bakanlık tarafından yapılan bu açıklamadan tatmin olmadı.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği’nin (TEMA) açıkladığı verilere göre bölgede 195 bin ağaç kesilirken, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda ise bu rakam 45 bin 650 olarak geçiyor. Bu rakam Orman Genel Müdürlüğü‘ne göre ise 13 bin 400.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Doğanay Tolunay’a göre muhitte kesilen ağaç sayısı 198 binden fazla.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Doğanay Tolunay’ın sosyal medyadan paylaştığı kesilen ağaçların sayısını ve cinsini gösteren grafik.

Rakamlar Neden Farklı

Yukarıda da görüldüğü üzere rakamlar birbirinden oldukça farklı. Rakamlar arasındaki farkın bu kadar fazla olmasını da yine İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Doğanay Tolunay açıklıyor. Tolunay, kesilen ağaç sayısı hesaplanırken küçük ağaçların dahil edilmediğini belirtiyor.

Yerden yüksekliği 1.3 metreden az; çapı 8 santimden küçük olan ağaçların hesaplamaya dahil edilmediğini söyleyen Doğanay Tolunay, küçük ağaçların kesilirken dikkate alınmadığını söylüyor.

Tolunay ayrıca Doğu Biga Madencilik tarafından kurulduğu öne sürülen ‘hatıra ormanı‘ ile ilgili de bir açıklama yaparak şunları kaydetti;

”Maden şirketi tarafından kurulan “hatıra ormanına” dikilen 14 bin fidan, ağaçtan sayılırken, Kaz Dağları’nda kesilen yaklaşık 150 bin ağaç, fidan olarak gösterilmekte, bunlar ormanda yokmuş gibi davranılmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds