Kesafet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Kesafet nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Kesafet kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “kesafet” kelimesinden söz edeceğiz.

Kesafet Nedir? Ne Demek?

  • Sıklık, yoğunluk, sıkışıklık
  • Net olmama hali, bulanıklık
İlginizi Çekebilir:  Maval Nedir? Maval Okumak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Bir cismin veya maddenin sıkışık ve yoğun olması anlamlarının yanı sıra ”bulanıklık” anlamı da vardır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Kesafet Kelimesinin Kökeni?

– Arapça.

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ‘kesif” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Kesafet Kelimesinin Kullanım Alanları

İlginizi Çekebilir:  Tecerrüd Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”kesafet” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Kesafet Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

On dokuz yıl süren bir evlilik hayatının aynı seriye mensup hadiseleri böyle bir kaç dakika içine sıkıştırıldığı vakit, yılların içinde inhilale uğramaktan kurtulan tesirleri son derece kesafet kazandığı ve hayat içinde onları tadil eden zıt ruh halleri de hikayede gizli kaldığı için, bu üst üste sıralanışlardan gelen intibanın şiddeti aslına uygun olamazdı.

Peyami Safa (Server Bedi)
Matmazel Noraliya’nın Koltuğu, Peyami Safa (Server Bedi)

İlginizi Çekebilir:  Berhava Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce