Tevaggul Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tevaggul nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Tevaggul kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tevaggul” kelimesinden söz edeceğiz.

Tevaggul Nedir? Ne Demek?

— Meşgul olma, oyalanma, çok uğraşma

Kişinin bir işte çok ileri giderek o işte çok zaman harcaması, meşgul olması, oyalanması anlamlarına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Tevaggul Kelimesinin Kökeni?

— Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ise “meşgul” veya “eşgal” sözcüğüdür. Yine aynı şeklinde “meşguliyeti ve “meşgale” sözcükleri de aynı kökten türemiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Tevaggul Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”tevaggul” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“Bilhâssa maddiyatta çok tevaggul eden ve gittikçe maneviyattan tebâud eden ve nura karşı gabileşen ve kabalaşan ve aklı gözüne inen en büyük bir feylesofun münkirane sözü, maneviyatta nazara alınmaz ve kıymetsizdir.”

Şualar, Bediüzzaman Said Nursî (Yedinci Şua)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.