Kelimeler

Kösnük Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı?

Kösnük nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca kösnük kelimesinden söz edeceğiz.

Kösnük Ne Demek?

Çiftleşme zamanı gelmiş, çiftleşme isteyen hayvan. Kelime, ”erkekle kadın arasındaki cinsel istek, şehvet” anlamına gelen ”kösnü” kelimesinden türemiştir. Kösnük kelimesi aynı zamanda azgın, çapkın gibi anlamlara gelmektedir.

Kullanım Alanları

Kösnük kelimesi memleketin dört bir yanında kullanılmakta; özellikle Adana, Kayseri civarlarında sıkça kullanılır. Ancak İç Anadolu, Ege, Karadeniz gibi bölgelerde de kullanılmaktadır.

Cümle İçi Kullanımı?

Kelime, ”Ağzını topla lan kösnük, Ali Rıza Benim” repliği ile hepimizin bildiği Köyden İndim Şehre filminde de kullanılmıştır.

Dev bir kadın yanında yaşamak isterdim ben ,
Kösnük bir kedi gibi bir sultan ayağında.

Kötülük Çiçekleri, Charles Baudelaire

Birlikte merdivenleri çıkarlarken ağa birdenbire durdu, peşi sıra gelmekte olan katibe, “Gözlerine barnaklarımı daktığım gibi ikiciğini birden alırım, kosnük!” dedi, “palikemi mi yakdıracan? Ne dimeye söylemiyon palike içinde cuvara içmenin yassah olduğunu?”

Cemile, Orhan Kemal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.