Deyimler ve Atasözleri

Avrat Tuz Dedi mi Yüreği Cız Der Ne Demek?

Avrat tuz dedi mi yüreği cız der nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”avrat tuz dedi mi yüreği cız der” vecizesinden söz edeceğiz.

Avrat Tuz Dedi mi Yüreği Cız Der Ne Demek?

Kişi, maddi imkanları ve zorlukları hesaba katmadan evlenirse yüzleşmek istemediği sorunlarla karşılaşabilir ve bu da kişiye üzüntü verir. Bu sebeple kişi, evlenmeden, bir yuva kurmadan önce, işin maddi kısımlarını da düşünmüş, buna göre hareket etmiş olması gerekir. Yoksa evlenmek, marifet değildir. Avrat tuz dedi mi yüreği cız eder vecizesi bu anlama gelmektedir.

Cümle İçi Kullanımı ve Örnek

Dokuma fabrikasında çalışan Cemile, gönlünü aynı fabrikada çalışan bir katibe kaptırır. Katip de Cemile’yi sevmektedir. Ancak yaşını başını almış, tam bir çarıklı divan-ı harp olan Deveci Çopur Halil, genç aşıkların arasına girmektedir. Çopur Halil, kahve köşelerinde dost meclislerinde Cemile’yi sevdiğini, alacağını söyler. Haberler iletilir ama Cemile istemediğini söyler. Bunun üzerine Deveci Çopur Halil, hepi topu 24 lira 95 kuruş aylık alan katibi kast ederek ”otuz kağıtnan avrat sevilir mi, yarın avrat tuz dedi mi yüreği cız der” der.

kaynak:

  • Cemile, Orhan Kemal, Epsilon Yayınevi s. 9-11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi