Lağvetmek Ne Demek?

Lağvetmek Nedir? Lağvedilmesi, lağvedildi veya lağvedilen gibi pek çok cümle içerisindeki kullanımı ile sık sık gündeme ve karşımıza çıkan lağvetmek kelimesinin anlamı, kökeni, cümle içerisindeki kullanımı, kullanım alanları ve örnekleri nelerdir? İşte kısaca lağvetmek kelimesi.

Lağvetmek Ne Demek?

Lağvetmek, İsim.

Eskisi kadar önemli olmayan ya da çeşitli nedenlerden ötürü kullanılamaz duruma gelen veya birileri tarafından gereksiz ve zararlı görülen bazı kurumların kapatılarak yerine yenilerinin açılması olayına lağvetmek denir.

Lağvetmek Kelimesinin Kökeni Nedir?

Lağv ve etmek kelimelerinin birleşmesi ile oluşan lağvetmek kelimesi, Arapça-Türkçe karşımı bir sözcüktür.

Lağvetmek Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Lağvetmek kelimesi, genellikle bir kurum veya kurul için kullanılmaktadır. Lağvetmek, herhangi bir kurumun lağvedilmesi, bir kuruluşu lağvetmek gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanılmaktadır.

Lağvetmek Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

“Savaş sonlarına doğru toplam sayının dörtte biri yok olmuştu. Muhalifler savaşın kaybedileceğini anlayınca bu birlikleri lağvettiler.”

Kaynak: İspanya İç Savaşı – Tozlu Mikrofon

Lağvetmek Kelimesine Örnekler

İran’ın eski istihbarat birimi SAVAK adı verilen kurumdu. Humeyni rejiminden sonra kurum lağvedildi ve yerine VEVAK birimi açıldı.

II. Mahmut zamanında Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar boyunca idari ve adli kontrolünün yürütüldüğü Divan-ı Hümayun lağvedilerek yerine Meclis-i Vükela açılmıştır.

Yine Osmanlı Devleti’nin sembollerinden biri haline gelmiş ve Osmanlı Devleti için son derece önemli bir kurum olan Yeniçeri Ocağı, 1826 yılında yine II. Mahmut tarafından lağvedilmiş ve olaya Vaka-i Hayriye ismi verilmiştir.

Tarihte yine pek çok olay için de lağvetmek kelimesini kullanmak mümkündür. Özetle lağvetmek kelimesi, kurum veya kuruluşların çeşitli nedenlerden dolayı kapatılması anlamlarına gelir. Gündelik yaşamda karşımıza çıkmasa da kaynaklarda kullanılan bir kelimedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: