Lens mi? Gözlük mü?

Küçükken basbayağı gözlüğe heves etmiş. Hatta evde bulduğum gözlükleri gizlice deneyerek bu hevesimi katmerleştirdiğim zamanlar geçse de, çoğu zaman ‘aslında başka bir şey isteseymişim’ demedim değil.

Galiba bu tür heveslerin de bazen dua niyetine geçiyor olması heveslerimi sorgulamam da iyi bir  vesile oldu diyebilirim.

Konuya çaptırmadan devam edeyim. Ben işin acı gerçeğinin soğuk bir günde hızlı adımlarla eve girdiğimde ”keşke gözlüklerimin bir sileceği olsa” diye düşündüğüm de farkına varmıştım. Ya da yağmurlu bir gün de gözlüklerimi çıkarmak zorunda kalıp yola buğulu bakan gözlerle devem ettiğim gün de benim için acı bir tecrübe olmuştu.

Tabi ilk başladığın zamanlarda, çoğu kişi de olduğu gibi; acaba herkes bana mı bakıyor? Çok mu çirkin oldum? Gibi deli sorularla da cebelleşmedim diyemeyeceğim. Yıllar sonra zorda olsa ben ve çevremdekiler alışmış olduk. Bazen gözlüksüz olduğumda, hani gözlükler? Gibi sorularda sorulunca artık benim bir bütünüm olan o hiç sevmediğim varlıktan kurtulmam gerektiğini düşünüp lens alamaya karar verdim. Yine ağzına biber sürülesice alışkanlıklar gözlüksüz de beni yabancıladı. Ama bir kere karar vermiştim ve lensimin süresi üç ay olunca mecbur takmam gerekecekti. O parayı çöpe atacak kadar zengin değildim. Sonrasında zaman geçince ikinci lensimi almaya karar verdim. Hatta doktora gittiğimde acaba ameliyata ne der diye sormaya bile kalkışacakken onların da  gözlüklerinin olduğunu fark edip, ‘ kelin ilacı olsa kendi başına sürer’ anlayışla hemen vazgeçtim. Tabi kendimce rezil olmaktan kurtulmuştum.

Ama karşılaştıracak olursak;

  • Lensi günde yüz defa silmek zorunda değilsin.
  • Lens buharlaşmaz ve yağmurda sorun olmazken gözlük sizi çok zor durumda bırakır.
  • Tabi en önemlisi lens kullanırken yüzünüzde bir fazlalık yokken gözlük üstüne üstük  burunda bir güzel iz bırakmakta.
  • Gözlüğü hemen çıkartıp kenara koyarken, lens için elini yıka,kurula,kutuya dikkatli yerleştir gibi çeşitli aşamalardan geçersiniz.
  • Lensi çıkarmadan uyumak, suya girmek gibi bir çok şeyi de çıkarmadan yapmanız göz sağlığınız için sorun teşkil edebilir.

Lense alışana kadar belli zorluklardan geçersiniz tabi ama alıştıktan sonra sizi rahatsız etmeyecektir. Ama ben ilk başlar da elimden düşürdüğümü zannedip kırk saat aradığım lensimin aslında gözümün üstüne kaçtığını  fark ettiğimde korkmadım değil. 🙂 Ama hemen aşağı çekebilirsiniz, bu biraz acemiliğin verdiği sakarlıklardır.

Peki doktorlar lense ne diyor konusuna gelince, kendileri bu durumun hiç bir zarar vermediği kanısındalar. Ama nedenini hala çözemediğim bir konu da optikçiler kesinlikle lensi önermiyor hatta zarar verdiğini düşünüyorlar. Aralarındaki bu tezatlığın nedenini bilenler yazsın derim 🙂

Sonuç olarak benim tercihim lensten yana, temiz kullanım ve akşam gözleri gözlükle dinlendirmek şartıyla…

İyi Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle