El Kaide

El Kaide, 1988 yılında, Afganistan’ı işgal eden Sovyet Birlikleri ile savaşmak amacıyla, Pakistan’ın Afganistan sınırındaki şehri Peşaverde, Suudi vatandaşı Usame Bin Ladin tarafından kuruldu.

1979’da Afganistan’ın Ruslar tarafından işgal edilmesiyle başlayan Afgan cihadına dünyanın dört bir tarafından özellikle Suudi Arabistan’dan gelen Müslüman gençler katılmaya ve Afganistan’da savaşmaya başladı.

İlk dönemlerde Sovyetler’e karşı olan ABD ve Suudi hükümetleri Afganistan’a giden gençlere yardımda bulundu. İslam ülkelerinde ise Müslüman halk Afgan Cihadı’na ciddi maddi destek sağladı.

El Kaide’nin kurucusu Usame Bin Ladin aslen Yemen’in Hadrumevt bölgesinden olup 1930’larda Suudi Arabistan’ın Cidde şehrine gelerek Cidde Limanı’nda hamallıkla işe başlayan, sonraki yıllarda ise Suudi Arabistan’ın en zengin kişisi olan, Muhammed Avan Bin Ladin’in oğlu olarak, 1957 yılında Riyad’da doğdu.

Annesi Suriye’nin ünlü Attasi ailesine mensup olan Bin Ladin, babasının 54 çocuğunun yedincisiydi. Sonraki yıllarda ise kendisinin 24 çocuğu oldu.Babası Muhammed Avad Bin Ladin 1965 yılında Suudi Kralı Suud Bin Abdulaziz’in kardeşleri ile arasındaki iktidar mücadelesinde, sonradan kral olan Melik Faysal’ı destekledi.Kral Suud tahttan inmek zorunda kalınca ülke hazinesindeki tüm nakit parayı alarak Atina’ya gitti, Suud hükümeti altı ay boyunca maaş ödeyemez duruma geldi. Baba Bin Ladin, altı ay boyunca maaşları kendi kasasından ödedi.

Sonradan bu yardımın karşılığını fazladan aldı, ülkedeki tüm inşaat işleri şirketine verildi. Aile yanan Mescidi Aksa, Mekke Harem-i Şerif ve Medine Peygamber Mescidlerinin inşasını üstlendi. Dindar ve mütevazi bir kişiliğe sahip olan baba Ladin ölümüne kadar Cidde limanında hamamlık yaparken kullandığı küfesini evinin girişine astı.

Bin Ladin Afganistan’ın Ruslar tarafından işgalinden sonra 1979 yılında Pakistan’a gitti, Afgan cihadının liderleriyle görüşme yaptı, aile serveti ve Suudlulardan topladığı paralarla ciddi yardımlarda bulundu.

Suudi Arabistan’a dönen Ladin, daha güçlü ve organizeli bir şekilde 1982’de Afganistan’a gitti. Peşaver’de Afganistan’ a gitmek için gelen gençlerin kaldığı  ‘Ensar Evi’  faaliyete geçti. Küresel ‘Cihadın Babası ‘ olarak bilinen   1941 Filistin Cenin doğumlu, Ürdün İhvanı Müslim liderlerinden Abdullah Yusuf Azzam ile çalışmaya başladı. Azzam, 24 Kasım 1989’da Peşaver’de bomba yüklü bir arabanın patlaması sonucu öldürüldü.

Dünyanın her yanından gelerek Afganistan’a geçenlerin sayısı artınca gelen gidenleri kaydetmek, şehid , gazi ve kayıpları belirlemek, ailelerini bilgilendirmek amacıyla düzenli kayıtlar tutulmasına karar verildi ve Ensar Evi’nde El Kaide kayıtları adı verilen sistem kuruldu. Bir müddet sonra örgüt El Kaide’ adıyla anılmaya başladı.

Dünyanın birçok terindeki radikal İslami grupları kendi etrafında topladı. Selefi-Vehhabi bir ideoloji ile tüm dünyadan cihadı savunan bir örgüt, tüm dünyayı eylem alanı olarak kabul eder. El Kaide -‘ye bağlı örgütler kendi başlarına da eylem yapabilirler.

Kimi ülkelerde hücre tipi kimi ülkelerde ise düz hat biçiminde örgütlenerek eylem yaparlar.

Klasik İslamcı örgütlerden farklı olarak oldukça entellektüel bir yönetim kadrosu vardır. Önemli bir kısmı ABD ve Avrupa’da eğitim görmüş insanlardır. Mühendislik ve felsefe üzerine yetkin sayısız üyeye sahiptir. Örgüt dünyanın birçok ülkesine yayılmış olup çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Sorumluluğunu üstlendiği  11 Eylül 2001 saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ancak eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir.


Hz. İbrahim’in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber