Teknoloji

Lityum İyon Akülerin Diğer Akülerden Üstünlükleri Nelerdir?

Lityum iyon aküler özellikle hibrit araçlar için üretilen, diğer akülere nazaran çok daha fazla enerji depolayabilen, kurşun asit malzemesinden elde edilen akülere oranla çok daha uzun bir ömre sahip olan, doğaya zarar vermeyen akülere verilen isimdir. Bu aküler her ne kadar Türkiye’de yeni olarak keşif edilse de böyle bir akünün üretilmesi pek çok firma tarafından zaten planlanıyordu. Yani pek çok firma uzun zamanlar boyunca hem doğaya zarar vermeyen hem de büyük bir enerji tasarrufu sağlayan bir akü üretmeyi istiyordu. Fakat Türk girişimciler diğer şirketlere göre çok daha hızlı davranarak bu aküyü herkesten önce üretmeyi başardılar.

Bu durumun gerçekleşmesi de hem ülkemize maddi açıdan büyük bir katkı sağladı hem de araçlar ve doğa için büyük bir fayda oluşmasına yol açtı. Lityum iyon akülerin diğer akülere göre çok daha fazla özelliğe sahip olması da diğer firmaları kendine çeken ve ürettikleri araçta bu akülerden kullanmalarına sebep olan etkenlerden olarak göze çarpıyor. Lityum iyon akünün diğer akülere göre üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Enerji Tasarrufu
  • Doğa Dostu
  • Uygun Fiyat
  • Uzun Ömür
  • Enerji Deposu

Bu ve bunun gibi özellikleri ile öne çıkan bu akü çeşidi, özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Genellikle doğa dostu insanlar aldıkları arabalarda bu tip akülerin kullanılmasına son derece dikkat ederler. Bu dikkat sonucunda da genel olarak hibrit tipi arabalar sıklıkla tercih edilmektedir.

Lityum Lifedepo4 Akünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle hibrit araçlarda çok fazla tercih edilen lityum iyon akü, kullananlara pek çok avantaj sunuyor. Kullanıcısını mağdur etmeyen lityum iyon akülerin özellikle hibrit arabalarda kullanılmasının sebebi ise hibrit arabaların benzin yerine elektrik ile çalışmasıdır.

Hibrit araba üretiminin olmasındaki temel sebep, genel olarak benzinden çıkan egzozunun doğaya zarar vermemesi ve hem maddi açıdan bir tasarruf sağlanması hem de daha uzun süre arabanın kullanılabilmesidir. Lityum lifepo4 iyon aküler de bu arabalarda önümüzdeki günlerde sıklıkla tercih edilmeye başlanacaktır. Bunun temel sebebi ise bu tip arabaların belli başlı prensiplerinin akü ile tam anlamda uyuşuyor olmasıdır. Bunun sonucunda sektördeki şirketler, büyük anlaşmalara gidecek gibi görülmektedir.

Lityum aküler ülkemizde üretilmeye başlandığı andan itibaren yurt dışında pek çok firmanın dikkatini çekmiş ve pek çok firma ülkemiz ile iletişime geçerek bu akülerden temin etmek istemiştir. Bu isteğin asıl sebebi, diğer firmaların ve şirketlerin de bir an önce lityum akü üretimine geçmeyi arzulamasından kaynaklanmaktadır. Lityum aküler, çok zor şartlar altında üretilse de belli bir süreden sonra diğer ürünler gibi üretim kolaylaşacak ve gelişen teknoloji sayesinde on binlerce araçta kullanılmaya başlayacaktır.

Lifedepo4 aküler diğer akülere nazaran çok daha fazla enerji üretimine sahip olması sebebiyle diğer akülerin neredeyse 10 katına kadar enerji depolayabilmektedir. Bu sebeple en çok tercih edilen lityum akü çeşitlerinin başında gelmektedir. Bu akülerin kullanımı sadece araba sektörünün yanı sıra pek çok yat ve enerji santralinde de kullanılmaktadır. Kullanım alanının bu denli geniş olması sebebiyle bu aküyle sık sık karşılaşacağız.

Akünün kullanım alanının genişlemesi için ülkemizde çalışmalar son hızla devam ederken yurt dışında da pek çok firma hız kesmeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.