Kelimeler

Malum Şahıs Ne Demek? Kime Denir? Kimdir?

Malum şahıs nedir, ne demek ve kime denir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “malum şahıs”dan söz edeceğiz.

Malum Şahıs Ne Demek?

Üstü kapalı bir şekilde ima edilen ve doğrudan ismi söylenmeyerek kast edilen kimselere “malum şahıs” adı verilir. Bu kişilerin isimleri her ne kadar söylenmese de ya daha önce ismi zikredilmiş ya da herkesin bildiği isimlerdir. Malum şahıs, aynı zamanda “malum kişi” olarak da bilinir, bu kullanımı da yaygındır.

Malum, dilimize Arapçadan geçen ve “bilinen” anlamına gelen bir kelimedir. Şahıs ise yine Arapçadan dilimize geçen ve “kişi” anlamına gelen bir kelimedir. Malum şahıs, bileşik yapıdadır. Her iki sözcüğün de kökeni Arapçadır.

Malum Şahıs Kimdir?

Bu konuyla ilgili olarak net bir çıkarım yapılması güç olsa da genelde hangi kişiden bahsedildiği açıktır. Bu kişi, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Gerek sosyal medyada gerekse sözlüklerde malum kişi başlık ve içeriklerinde Recep Tayyip Erdoğan’dan söz edildiğini görmek mümkün. Google aramalarının görseller bölümünde de “malum şahıs” araması yapıldığında Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerini görmek mümkün.

Recep Tayyip Erdoğan’a Neden Malum Şahıs Deniliyor?

Recep Tayyip Erdoğan’a “malum şahıs” denilmesinin asıl nedeni, doğrudan Erdoğan’ın isminin herhangi bir ortamda geçmesinin kişi adına riskli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı kişiler Recep Tayyip Erdoğan’dan söz ederken “malum şahıs” tamlamasını kullanırlar.

Genelde “adı lazım değil o kendini biliyor” şeklinde kullanılan ve “malum şahıs” tamlaması ile beraber aynı cümlede yer alan kişi, farklı kişileri de sembolize edebilir. Örneğin daha önce bahsi geçen birisinin ismi, bir metin veya açıklamada “söz konusu malum şahıs” olarak geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds