Marş Kömürü Ömrü Ne Kadar? Biterse Ne Olur?

Aracınızda en hızlı yıpranan parçalardan biri marş kömürüdür. Bu parça bittiğinde olağandışı bir arıza değil, bakımsızlıktan dolayı aracınız çalışmıyordur. Marş kömürünün belirli periyotlarda kontrol edilmesi gereklidir. Ancak çoğu araçta motorun arkasında bulunduğu ve ulaşılıp marş kömürü kontrol edilmesi için manifoldun tamamen sökülmesi gerekir. Bu yüzden bu zahmete girmeyip, bitmek üzere olduğu ya da bittiği verdiği belirtiler ile izlenir.

Marş Kömürü Ömrü Ne Kadardır?

Aracınız garajda bir yıla yakın dahi beklese yağ değişimi, lastik değişimi yapılması gerekir. Ancak marş kömürü böyle değildir. Sadece her marş bastığınız anda bozulacak parçalar olduğundan dolayı, kullanımınıza bağlı olarak ömrü değişmektedir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse marş kömürü 50-60 bin kilometrede bir bitebilir.

Marş Kömürü Biterse Ne Olur?

Marş dinamosu içindeki marş kömürü biterse, aracınız hiçbir şekilde marş almayacaktır. Bu arıza akü ile sıklıkla karıştırıldığından akü sağlam ama marş basmıyor şikayeti ile servise gidilir. Marş kömürü bittiği anda aşağıdaki belirtileri yaşarsınız;

  • Kontağı çevirdiğinizde gösterge panel ışıkları ve farlar çalışsa da 2. çevirmede araç çalışmaz,
  • Marş basmaya çalıştığınızda garip bir sürtme sesi gelir anca araç çalışmaz,
  • Araç hiç çalışmayabilir veya her seferinde 4.-5. denemede çok zor şekilde çalışır bu kömürün bitmek üzere olduğunun işaretidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting