Masal, Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri Okumak

Masal Nedir?

Masal, sözlü halk gelenek türlerinden biri olmuş ve kulaktan kulağa aktarılmıştır. Kültürlerin benimsenmesi konusunda kilit bir rol oynamıştır. Henüz küçük yaşlarda başlanılan masal okuma alışkanlığı, çocukların ileriki yaşamlarında gelişimlerini olumlu yönde tamamlamalarına yol açmaktadır. Kültür ve değer eğitimlerinin en iyi şekilde kazanılmasında, masal önemli bir aracı olmayı başarmaktadır. Özellikle masalların, çocuklarda ki gelişimlerin olumlu yönde olmasını sağladığını görmekteyiz. Masal dinleyen yahut masalı okuyan çocukların hayal dünyasına bakıldığı zaman, oldukça geniş bir hayal alemi barındırıyor.

Çocuklarda ki hayal dünyasının geniş olması, ufkunun açılmasını sağlıyor. Masal içerisinde gerçekleşecek olan birtakım olaylar, çocuğun doğru ve yanlışı en iyi şekilde ayırt etmesine yol açıyor. Aslında hayatın toz pembe olmadığını, neler konusunda temkinli olması gerektiğini öğrenmiş oluyor. Kısaca masal okuyarak, iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırt etme gücüne sahip oluyor.

Masalar Öğretici Midir?

Masalların en güzel yanlarından biri öğretici olmasıdır. Böylelikle masalı dinleyen ya da okuyan çocuklar, ne anlatılmak isteneni çok çabuk şekilde kavrıyor. Çalışkanlık, dürüstlük, iyilik ve aynı zamanda doğruluk kavramlarını daha iyi idrak etmeye başlıyor. Bu yüzden dolayıdır ki masal okumak oldukça önemlidir. Çocuklarınıza olabildiğince masal okuma alışkanlığının kazandırılmasını sağlamaya başlamanız gerekecektir.

Çocuk masalları içerisinde bir yahut birden farklı karakterler bulunabiliyor. Bu karakterlerin bazısı, yapmış olduklarından dolayı pişmanlık yaşayabiliyor. Masal karakterinin yapmış olduğu pişmanlığın yaşanmaması içinde masal öğretici konumda yer alıyor.

Masallar Çocukların Hayal Dünyasını Nasıl Etkiler?

Masalların bir diğer olumlu yönde ki etkilerinden biri hayal dünyasını ele almasıdır. Daha küçük yaşlarda olan çocuklarda iyi ve kötü ayrımı henüz olmaz. Gerçek mi yoksa hayal mi olduğu konusunda bir ayrım yapmakta güçlük çeker. Bu yüzden dolayıdır ki masallar, çocukların hayal dünyasını daha fazla geliştirme konusunda başarılı bir etki yaratır.

Masal okuyan ya da çocuk hikayeleri okuyan birinden masalları dinleyen çocukların hayal dünyaları oldukça geniştir. Sadece bununla sınırlı kalmayarak okuma alışkanlığı kazandırmayı sağlar. Kitaplara karşı ilginin artmasını istiyorsanız, ilk yapacağınız yollardan biri çocuklarınıza masal okutmanızdır. Masal okuyan çocuklar, kitaplara karşı her geçen gün daha fazla ilgi duymaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting