Yanlış Ata Oynamak Ne Demek?

Yanlış ata oynamak nedir? Yanlış ata oynamak ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz edeceğiz. Bu yazımızda ise kısaca “yanlış ata oynamak” deyiminden söz edeceğiz.

Yanlış Ata Oynamak Ne Demek?

Yanlış ata oynamak, kişinin bir işte yanlış bir karar vermesi ya da tercihini hatalı olandan yana kullanması anlamına gelmektedir. Yanlış ata oynamak, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler arasında yer almaktadır. Deyime gündelik yaşamdan örnekler verecek olursak şu örnekleri sıralamak mümkündür:

İlginizi Çekebilir:  Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Ne Demek?

Türkiye’nin uluslararası alanda komşularıyla sıfır sorun politikası çerçevesinde ilk önce Suriye ve İran ile ilgili sorunlarını çözmesi gerekir. Ancak Türkiye’nin bu sorunu muhatapları ile değil Rusya ve Amerika gibi ülkelerle çözmesi yanlış ata oynamaktır ve Türkiye bu tercihinde hata yapmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Kişi Kendinden Bilir İşi Ne Demek?

Tek ders sınavına bırakmak istediği dersi hocası ile arası iyi olduğu gerekçesiyle seçen bir öğrencinin daha sonra dersin hocasının değişmesi sonucu sınavda başarısız olması, yanlış ata oynamak deyimine bir örnektir.

Gece yarısı Ankara’ya otobüsle gelecek olan bir kişinin arkadaşlarından birine kendisini otogardan alması için ricada bulunması ancak söz konusu kişinin arkadaşını bir nedenden ötürü otogardan almaması yanlış ata oynamak deyimine örnektir.

İlginizi Çekebilir:  Ne İsa’ya Ne Musa’ya Yaranamamak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Deyim gerçek anlamında da kullanılır. Şans oyunlarında kişinin yanlış jokeyi ya da yanlış takımı seçmesi de bu deyime örnek olarak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce