Sağlık

Maydanozda Östrojen Var mı?

Çeşitli salata türlerinde ve yemeklerde çokça kullanılan maydanoz, farklı yararları bulunan bir besindir. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen besinin kokusu ve tadı halk tarafından çokça sevilerek tüketilebiliyor. İnsanlar bu besin içerisinde olan hormonları araştırırken en çok östrojen hormonunun olup olmadığını merak edebiliyorlar. Yaptığımız araştırmalar gereği size bu yazımızda “Maydanozda Östrojen Var mı?” sorusunu açıklayarak dikkat edilmesi gerekilen konuyu cevaplayacağız.

Östrojen, adet döngüsü ve cinsel fonksiyonlarda salgılanabilen bir hormondur. Steroid hormonu olarak bilinen bu hormon, erkek ve kadınlarda bulunur ve devamlı bir artış gözlemlenir. Östrojen hormonlu besinler insanlar tarafından bazen istemsiz şekilde kullanılarak farklı tepkilere neden olabiliyor. Bu besinlerden bir tanesi olan maydanozda da östrojen hormonu bulunur ve kadınlarda yumurtlama döneminde düzenleyici bir etki gösterir. Yani kısaca sorumuza cevap verecek olursak “Maydanozda östrojen hormonu bulunmaktadır” diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds