Mehmet Ali Ağca Kimdir? Hayatı ve Nerede Doğdu?

Mehmet Ali Ağca adlı şahıs (d. 9 Ocak 1958; Hekimhan), Türkiye’de 1980’de Abdi İpekçi suikastı olayı ile bilinen 1981’de, Papa II. Ioannes Paulus’e suikast isteğinin olayının ardından uluslararası ortamlarda tetikçi olarak anılmaya başlamış olan Kürt kökenli olduğu söylenen bir Türk suikastçı. 

Mehmet Ali Ağca adlı kişi Malatya’ya bağlı Güzelyurt(İsmailli), Hekimhan köyü civarlarında 1958 zamanında doğdu. Çocukluğu ve gençliğinin bir bölümünü Malatya’da harcadıktan sonra ailesi ile birlikte İstanbul şehrine geldi. Lise öğreniminin hemen sonrasında İstanbul Üniversitesi iktisat bölümünde eğitim ve öğretimine devam etti. Üniversite zamanlarında çeşitli ideolojik gruplar ve ortamlar ile tanıştı. Dönemin düşünce ve fikir akımlarından oldukça fazlası ile etkilendi. 

Abdi İpekçi suikastı 

1 Şubat 1980′ de Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi’ye sağlanmış olan suikastin tetikçisi olarak, olaydan 6 ay sonra 26 Haziran 1980′ de yakalandı. Polisin ek gözaltı zamanı istemesine nadir, bu talep ise reddedildi ve Maltepe Askeri Cezaevi’ne bırakıldı. Abdi İpekçi’nin son yazısı olan silah kaçakçılığı konusu üzerine idi. Cezaevinden ise 7 ay sonra 23 Kasım 1980’de, adı Susurluk olayı ile gündeme bomba gibi düşen Abdullah Çatlı’nın da olayda olduğu öne sürülen bir grubun yardımları tarafından kaçırıldı ve Bulgaristan’a hemen geçti.

Papa suikastı 

14 Mayıs 1981’de II. Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın suikast girişimi soruşturması devamınca 130 kez ifadesi alındı. 23 Mart 1986’da İtalya’da bir ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. Vurulmasından 5 gün sonra bizzat kendisini vuranı affettiğini dile getiren II. Jean Paul, Ağca’yı 28 Aralık 1983’te bizzat kendisi İtalyan cezaevinde ziyarete gitmiştir. 

14 Haziran 2000’de zamanın İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin affını kabul etmesiyle Türkiye’ye bu şekilde iade edildi. Sadece gasp suçu olayından Türkiye’ye iadesi sonucuna varılan Mehmet Ali Ağca’nın Abdi İpekçi cinayeti olayından ise tekrar yargılanmasının mümkün kılınmayacağı açıklandı. Mahkeme salonunda “Ben Abdi İpekçi’nin katili değilim. Sadece ve sadece aktörlük yaptım” diyerek dile getirdi. Her mahkeme duruşmasından sonra gazetecilere mektuplar veren Mehmet Ali Ağca, Vatikan’a da tehditler sallayarak hesap soracağını dile getirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: