Biyografi

Mehmet Uyanık Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında?

Mehmet Uyanık, 1958 senesinde Ziyaret Kasabası’nda dünyaya geldi. İlkokulu Ziyaret Kasabası’nda tamamlamasının akabinde liseyi Amasya İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Lisans öğrenimini Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünde tamamladı ve 1992 senesinde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Öğretmenlik ve yöneticilik deneyimlerini İzmir, Gümüşhane ve Amasya şehirlerinde yaşayan Uyanık, 1992 senesinde Amasya Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır. 1993-1998 seneleri arasında Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yaptı. 1998 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı Orta Eğitim Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev aldı. Ancak, 1999 yılında Ziyaret Kasabası Belediye Başkanlığı’na aday olmak için bu görevinden istifa etti.

Mehmet Uyanık, 1999-2009 seneleri arasında Ziyaret Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. 2009 yerel seçimlerinde aday olmadı, ancak 30 Mart 2014 Yerel İdareler seçimlerinde Ziyaret Belediye Başkanlığı’na tekrar seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Uyanık, sosyal medya hesaplarından da paylaşımlar yapmaktadır. Amasya Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Uyanık hakkında merak edilen annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • ntv.com.tr, Mehmet Uyanık kimdir…, erişim tarihi: 19 Ocak 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.