Menbiç (Münbiç) Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Menbiç, Münbiç ya da Munbij. Halep’in kuzeyinde, Türkiye-Suriye sınırındaki Fırat’ın 30 km batısında bulunan, Suriye İç Savaşı çıkmadan önceki nüfusu 100 bin olan şehir. Menbiç, stratejik öneme sahip olması bakımından çevredeki güçler tarafından çatışmaların merkezi olmuş durumda.

Menbiç, özellikle Suriye İç Savaşı’nda ve Fırat Kalkanı Harekatı’nda adını sıkça duyduğumuz bir bölge. Son zamanlarda ise Afrin Operasyonu kapsamında da Menbiç ismi, kulislerde oldukça fazla geçiyor. Peki Menbiç nedir? Menbiç neresidir? Menbiç neden önemlidir? Menbiç’in Türkiye’ye uzaklığı, Türkiye için önemi nedir? Tüm yönleriyle Menbiç.

Menbiç Nerede?

Menbiç, Suriye’nin Halep şehrinde bir bölgenin ismidir. Fırat Nehri’nin 30 km batısında bulunan şehir, Osmanlı Devleti zamanında Halep’e bağlı bir şehir konumundayken 1877-78 Osmanlı-Rus Harbinden sonra bölgeye Çerkesler yerleştirilmiştir. Menbiç, Suriye’de önemli Türk nüfusuna sahip yerlerden biridir.

Menbiç Nüfusu ve Stratejik Konumu

Toplam nüfusu 100 binin altında olan Menbiç şehri, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin Güney’inde, Fırat Nehrinin batısında, Akdeniz’in doğusunda, önemli bir coğrafi konumda yer alıyor. Stratejik anlamda, anahtar (kilit) rolde olan Menbiç şehri, bölgedeki aktörlerin sahip olmak istediği önemli bir yer.

Halep’in yaklaşık olarak 80 km kuzeyinde, Fırat Nehri’nin 30 km batısında yer alan Menbiç, nüfusunun çoğunluğu şu anda Araplardan oluşmakla birlikte bölgede çok az sayıda Çerkes nüfusu vardır.

Irak’ın Musul kentinden gelen M4 Otoyolu, Menbiç’ten geçerek Halep’e gider. Güzergah şu şekildedir: Musul, Kamışlı, Ayn-İsa, Menbiç, El-Bab, Halep.

Tishrin Dam barajı üzerinden geçen (Deyr Ez Zor ve Rakka üzerinden gelen otoyol) otoyolların da kesişim noktalarında olan Menbiç, bölge için önemli bir noktada yer almaktadır.

Menbiç’in Suriye İç Savaşı başlangıcından günümüze kadar uğradığı önemli gelişmeler aşağıdaki görselsek gibidir;

 

Menbiç’in PKK ve PYD İçin Önemi Nedir?

Musul ve Halep şehirleri arasında önemli bir yerde bulunması, önemli geçiş merkez ve güzergahların üzerinde yer alması nedeniyle Münbiç, lojistik bir alandır.

Öte yandan bölgedeki sanayi kuruluşlarının fazla olması, silah modernize ve revizesinde kullanılabilecek önemli imkanlar sunmaktadır.

Kuzey Irak’ta konuşlanan PKK Terör Örgütü’nün Suriye ve Irak sınırı boyunca kurulması planlanan sözde terör devletinin önemli merkezlerinin bağlantı noktaları konumunda olması da Münbiç’i önemli kılan bir diğer önemli detay.

Kurulması planlanan sözde Terör Örgütünün Fırat Nehri’ne egemen olması bakımından Münbiç, önemli bir konuma sahip.

Menbiç (Münbiç) Üzerinde Türkiye’nin Amaç ve Menfaatleri Neler?

Fırat’ın batısında bulunan terör örgütlerinin kalıcı olarak bölgeden temizlenmesi, bölgenin ana ikmal yollarını keserek terörü besleyen faktörlerin önüne geçilmesi, şehrin kontrol altına alınarak kurulması planlanan sözde terör devletlerinin olası faaliyetlerine son verilmesi gibi konularda Menbiç, Türkiye için son derece önemli bir yerdir.

Öte yandan Cerablus’taki gibi şehrin alt yapı ve imar faaliyetlerini geliştirip yol, hastane, okul inşa ederek bölgeyi daha yaşanabilir bir hale getirmek ve bölgeden zorunlu olarak göç edenlerin tekrar dönmelerini sağlayıp şehrin “güvenilir” bölge olmasını sağlamak da Türkiye’nin Münbiç şehri üzerindeki amaç ve menfaatleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.