Mercedes Sprinter EDC Lambası Yanıyor Çözümü

Mercedes Sprinter araçlarda nadir olarak karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de EDC Lambasının yanıp yanıp sönmesidir. Bu lamba yanıp söndüğü zamanlarda araç çekişten düşer. Hatta bazı durumlarda 1-2 vites düşmektedir. Hataya neden olan sebepleri öğrenmeden önce EDC Sistemini tanıyalım. EDC, şanzımana ait olan bir çift kavrama prensibine aittir. Yani açıklamayı biraz daha toplayacak olursak bu sistem bir sonraki vitesi hazırda bekleyen ve torku kesmeden ve sarsıntıya uğratmadan diğer vitese hızlı geçiş yapması için tasarlanmıştır.

EDC Lambanız sürekli olarak yanıp sönüyorsa bunun nedeni dizel motordaki elektronik yakıt enjeksiyon sisteminde hata veya arıza olduğunu göstermeye çalışmasıdır. Yakıt pompasının arızalanması, aracın havalandırılması ve yakıt filtresinin tıkanması hataların en baş nedenleridir.

EDC Lambasına çözüm olarak ilk önce uzman bir kişiye veya servise danışmanızı öneriyoruz. Bunun nedeni kendiniz bir olası hata yaparsanız daha büyük sorunlara sebebiyet verebilecektir. Aşağıda yer alan maddelerde ise çözüm yollarını inceleyebilirsiniz.

  • Hava Sensörü çıkışınız kontrol ediniz. Arızalı durumdaysa değiştiriniz.
  • Tankta alımı tıkanmış gözüküyorsa çıkış yolu temizlenmelidir.
  • Yakıt Kızdırma bujilerinde sorun olabilir.
  • Gaz Pedalı Sensöründe sorun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting