Meyus Nedir? Kime Denir?

Meyus nedir? Kime denir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen yüzlerce kelimeden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “meyus” kelimesinden, sahip olduğu anlamından, kime denildiğinden, kökeninden ve cümle içindeki kullanımından söz edeceğiz. İşte kısaca “meyus” kelimesi.

Meyus Nedir? Ne Demek? 

Meyus, isim&sıfat. 

Üzüntülü, kederli, sıkıntılı kişiler için kullanılır. Kelimenin orijinal karşılığı ise “yaslı, yas sahibi” gibi anlamlardır. 

Aynı zamanda karamsar ve umutsuz kişiler için de kullanılan bir kelimedir. 

Meyus Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Meyus kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelime, Arapçada “meful” konumdadır. Kelimenin kökeni ise “yeis” sözcüğüdür. 

Ye’se kapılmak derken esasen meyus kişileri ifade etmiş oluyoruz. Yine aynı şekilde “matem” kelimesi de “yas” kelimesi ile aynı anlama gelen Arapça bir kelimedir. 

Meyus Kime Denir? 

Yukarıda verilen bilgiler ışığında “karamsar”, “umutsuz”, “yaslı”, “üzgün”, “kederli” kişiler için bu kelime kullanılabilir. 

Meyus Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı 

<< Mektubunu aldım. “Ben fena kız değilim, senin meyus olmayıp saadetin için hayatımı şimdi fedaya hazırım!” diyorsun. Aliye, bana böyle şeyler yazma… Sonra ben sana deli gibi âşık olurum. >>

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali

Sayfa 17 – Yapı Kredi Yayınları, 12. Baskı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: