Ketum Nedir? Kime Denir?

Ketum nedir? Ketum ne demek? Ketum kelimesinin anlamı nedir? Ketum kime denir? Gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz ettiğimiz “kelimeler” kategorisinde bu yazımızda kısaca “ketum” kelimesinden, anlamından, cümle içi kullanımından, kökeninden ve kime denildiğinden söz edeceğiz. İşte kısaca “ketum” kelimesi. 

Ketum Ne Demek? 

Ketum, sıfat. 

Sır saklamayı bilen, sır tutan veya ağzı kapalı kişiler için kullanılan bir tabirdir. Ketum kelimesi, günümüzde kullanımı eskiyen kelimeler arasındadır. 

Ketum Kime Denir? 

Sır saklamayı bilen, sır tutan, ağzı kapalı kişiler için “ketum” kelimesi kullanılmaktadır. Öte yandan yakın çevresinde bu özellikleri ile bilinen kişilere de yine “ketum kişi” denir. Aynı zamanda burçlarda da en çok kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. 

Ketumiyet Nedir? 

Sır tutma yeteneğine sahip olmak anlamlarına gelir. Hatta çeşitli memuriyetlerde aranan en temel özelliklerden biri de budur.

Ketum Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Ketum kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Öte yandan bu kelimenin gündelik hayatta kullanım alanları ise oldukça kısıtlıdır. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kelimeler arasındadır. 

Ketum Kelimesinin Cümle İçindeki 

Bu adamın sahaflar ve eskiciler haricinde kimseyle konuşmuşluğu yoktu. Ketum olduğu kadar hayalperest, nemrut olduğu kadar mahzun bir adamdı; tek düşüncesi, bir tek sevdası, tek bir tutkusu vardı: Kitaplar. Bu aşk ve bu tutku onu içten içte yakıp kavuruyor, ömrünü tüketiyor, ruhunu kemiriyordu.

Bibliyomani, Gustave Flaubert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: