Ekonomi

Minimum Repo Oranı Ne Demek?

Repo denilen kavram, bir malın ileriki bir tarihte anlaşma yapılan bir fiyattan geri alımı anlamına gelmektedir. Repo oranı ortadaki mal için belirlenen değerin sonraki işlem tarihinde oluşan fiyat değişimini ifade etmektedir. Minimum repo oranı demek ise Merkez Bankası tarafından yapılan repo ihalelerinde açıklanan oranları ifade etmektedir.

İlk bakıldığında bu işlem kredi ile çok benzer görünse de likidite sıkışıklığını çok kısa sürelerde çözmek için yapılan bir işlem olduğundan bir borç mantığı ortada bulunsa da diğer tabirlerden farklıdır. Bu makale hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir. Ancak ekonomi kategorimizde yalnızca genel bilgi verme amaçlı binlerce yazımız ile siz değerli okurlarımıza hizmet veriyoruz. Repo dışındaki diğer ekonomi ve borsa terimleri için sitemizin arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi