Motor Yağı Az Olursa Ne Olur?

Bakımı zamanında yapılmış araçlar için yağını, suyunu eksik etme kullan hiçbir arıza çıkarmaz gibi bir tabir kullanılır. Araçta kontrol etmeniz gereken ilk nokta motor yağı olmalıdır. Motor yağı az olursa yağ için harcayacağınız paranın onlarca mislini tamire vermek zorunda kalırsınız. Ayrıca yolda motor kitleme gibi sürpriz durumlarla karşılaşma ihtimaliniz de vardır. Bunlara engel olmak için seviyeyi tam olarak ölçümlemeniz önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  BMW Buji Ne Zaman Değişir?

Motor Yağı Az Olursa Ne Olur?

Böyle bir durumunca aracınızın kalbi büyük bir tehlike altındadır. Yapılması gereken müdahale biran önce ilk benzinlikte aracınıza uygun akışkanlıkta yağı eklemek olmaklıdır. Ayrıca yağ az olması ya da az fazla olması durumları şu sorunları beraberinde getirecektir;

  • Belirli bir süre sonra motorda yatak sarma,
  • Motor kitleyip hiçbir suretle marş almama,
  • Sürtünme azalacağından dolayı kısa süreli bu şekilde bir kullanışta pistonlarda çizik (pistonlar taşlama isteyebilir).
İlginizi Çekebilir:  Honda Accord Saat Ayarı

Motor Yağı Bitince Ne Olur?

Eğer yağda her hangi bir kaçak varsa ve tamamen bittiyse büyük ihtimalle aracınız marş almayacaktır. Zorlayıp marş alsanız bile tekleyerek çalışarak sık sık stop etmeye başlayacaktır. Böyle bir durumda yağ ekleme imkanınız yok ise derhal bir çekici çağırıp araca dokunmadan servise çekiniz.

Motorun yağ seviyesi yukarıda gördüğünüz ölçü aralığında olmalıdır. Azlığı gibi fazla olması da zararlıdır. Fakat karşılaştırmak gerekirse az olması motorun sağlığı açısından daha tehlikelidir.

İlginizi Çekebilir:  HGS Kara Liste Nedir?

Yağsız Kalan Motor Ne Kadar Çalışır?

Yağsız kalan bir motorun çalışması kesinlikle önerilmez. Yağsız kalması değil de motor yağının azalması durumunda azalma oranına göre değişkenlik göstermekle beraber bir benzin istasyonundan yağ alana kadar yola devam etmenizde bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara